| leuzzz a întrebat:

Pot instala windows 10 pe Pc de pe un hard disk extern?

Răspuns Câştigător
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Buna, daca hardul extern are o partitie bootabila, atunci da

| leuzzz explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Si cum aflu asta? Hardul acesta l am scos din alt Pc

| viavo a răspuns (pentru leuzzz):

Cu rufus poti sa faci acel hdd sa fie bootabil

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru leuzzz):

Un mediu bootabil se creeaza de pe alt calculator folosind fisierul.iso de windows si un program, ca de exemplu Rufus pentru stick-uri sau chiar o aplicatie oferita de Microsoft (Windows Media Creation Tool). Daca ai scos un hard (care nu este extern, cu windows deja instalat pe el) dintr-un calculator si vrei sa il pui in altul, nu ar fi o idee prea buna.

| leuzzz explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Nu, eu vreau sa sterg tot de pe acel hard sa bag windows pe el si sa instalez windows-ul in pc meu ...gen ca de pe stick

| codrinmaestruldumelor a răspuns (pentru leuzzz):

Incearca cu Rufus dupa cum ti-am spus si eu si viavo mai sus, fisierul.iso il poti descarca folosind aplicatia de la Microsoft de care ti-am spus mai sus.

| leuzzz explică (pentru codrinmaestruldumelor):

O sa incerc pentru că nu am un stick la îndemână, si de aceea vreau sa folosesc un hard, gen în loc de stick

8 răspunsuri:
| viavo a răspuns:

Da

| floreadan a răspuns:

Da, se poate.