| LoWGuY a întrebat:

Salut, TPU!
Pot sa conectez televizorul un Panasonic (smart) direct la unitate prin cablu hdmi? Si daca da, pot sa folosesc boxa tv-ului, adica se aude si fara boxe externe?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Da, placa video are o placa de sunet incorporata
DAR
trebuie sa te chinui nintel, dupa aia...
ca in momentul ala o sa ai doua "monitoare" (TV este vazut ca monitor), si doua placi de sunet, TV-ul se administreaza din programul placii video sau din display properties (trebuie sa le pui expand, nu mirror)
placile de sunet se administreaza din: in dreapta jos langa ceas ai un mic difuzor, click dreapta pe el, playback devices, si schimbi care e default (pe hdmi)
sau in foarte multe aplicatii (dar nu toate, de aia ti-am dat asta de mai sus) in setari poti sa scoti placa de sunet "default" si sa specifici pe care o vrei, e bine sa faci asta la playerele video, ca sa se duca automat pe TV in timp tu ce poti sa te joci, sau altceva.

2 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da o poti folosi asta daca merge cu cablul acela hdmi sa il conectezi la unitate.

| Jakye a răspuns:

Salut,
Dacă unitate și televizorul au porturi HDMI poți fără probleme. La volum poți selecta ca televizorul să redea sunetul.
http://prntscr.com/j93lwj