| Tudurean_Alex_1996 a întrebat:

Buna TPU.
As vrea sa imi conectez televizorul la boxe(Trust 2.1) si TV(Tesla) si nu stiu cum ar trebui la televizor am primit un cablu av iar in spate am o mufa av in si cand conectez rca-urile in afara de cel galben nu imi merge.
Imi trebuie un convertor de la hdmi la av sau cum?

1 răspuns:
| Brizbriz a răspuns:

RCA AV e format din 3 culori:
alb, rosu care sunt audio stanga si dreapta (nu stiu care e care, cauta singur sau fa teste)
si galben care e semnal video, analogic, de pe vremea cand era bunica fata, adica tape video playere, dvd-uri, etc.

acum vine problema... TREBUIE sa studiezi serios manualul, si sa gasesti unde si daca are iesire, tembelizorul e in general un dispozitiv final, adica are numai intrari, nu si iesiri, si sunt multe tembelizoare, mai ales ieftine, care nu sunt gandite deloc sa aiba iesire, nici macar pentru boxe

moment in care, solutia e sa il folosesti pe post de monitor si sa scoti audio din device-ul care ii da imagine, si care ar putea fi receptor dvb extern (gigi de ex. iti da unul dvb-c pe gratis daca iei tembeliziune gigitala de la ei), calculator, dvd/br player, etc.