| Octavian4044 a întrebat:

Salut TPU!
Va rog cititi cu atentie, am nevoie de mare ajutor.
Mi-am cumparat piese noi la PC.
Am facut upgrade de la un FX4300, la un FX8350 4.0Ghz 8core black box.
Upgrade de la 6 RAM, la 16 RAM,o firma mai necunoscuta.
Inainte sa fac acest upgrade,mergea totul ok.
Dupa acest upgrade, a mers si mai bine, cu exceptia rară la cateva blue-screen.
Iar acum, am facut upgrade de la HDD500GB,la SSD San Disk 3D 500GB.
Am bootat sticul sa instalez windows,am instalat,dar la sfarsit cand sa intru in windows,imi dadea mereu blue screen.
Am bagat hardul inapoi,a mers,a intrat pentru ca avea deja windows pe el.
Am reinstalat windows pe hard,a inceput si aici cu blue screen.
Am schimbat windowsul de pe stick, windows original.
La SSD cat si la HDD, tot blue screen imi da.
Am citit pe net, placa mea de baza suporta procesoare pana in 95W, Fx8350 are 125W, dar asta cica nu ar putea fi o problema si daca ai RAM slabi poate cauza blue screen.
Dar nu stiu..nu sunt chiar asa slabi
System-
ASROCK 960Gm VGS3 cpu max 95w
Ram max 1866(OC), 1333 normal DDR3
RAM-2x8 TECMIYO 1.5V 1333Mhz DDR3
Cpu-Amd FX-8350 4.0 Ghz 125w
Gpu-gigabyte RX550 twin fan
Cooler gammax300 cu 2 ventilatoare langa
Sursa-segotep 500W
Intrebarea finala e
Ce imi cauzeaza blue screen de nu pot intra in windows?
Va rog frumos.

9 răspunsuri:
| Feitan a răspuns:

Ai incercat sa bootezi cu Ramii anteriori? Caci din ce spui tu aia ar putea fi problema. Iar cu CPU nu are treaba el va merge underpowered deci ai facut upgradeul pretty much degeaba. Recomand sa schimbi cu o alta placa de baza + alti rami DDR4 (asta daca ai buget). Ar fi ok sa iti calculezi si TDP-ul total pentru ca exista o sansa ca sursa sa nu poata alimenta suficient tot pc-ul (vezi ce certificare are).

| relian a răspuns:

Nu ai instalat bine wind.
Ori cum spui daca procesorul este de alta putere,ar putea sa fie si aia problema.
Cand faci upgrade doara la procesor,memorie si video,pai intrebi,ori stii modelul placii tale de baza si cauti,vezi ce procesoare maxime suporta, memorie, video, dupa aia mergi si cumperi.

Te duci sa cumperi si nu ai pe ce le pune, aia da laughing
Daca faci un calcul nu iesi mai scump decat daca luai un calc deja din magazin?

| GPA a răspuns:

Ce sursă ai, ce placă de bază ai, ce fel de memorii RAM ai instalat (brand/capacitate/frecvență)
Și ce setări în bios și configurat?

| Octavian4044 explică (pentru GPA):

Dursa este Segotep 500W
Placa de baza asrock 960gm vgs3
Ramii sunt de la TECMIYO, de 1333mhz DDR3

| Octavian4044 explică (pentru Feitan):

Ma gandeam sa imi iau o alta placa de baza
Dar incerc astazi cu ramii anteriori
Iar ddr4 iau degeaba, ca se seteaza ei pe ddr3 ca atat suporta placa de baza
Nu stiu daca gasesc placa de baza cu socket AM3+ si ddr4

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placa video?

| Octavian4044 explică (pentru anonim_4396):

O am de mult timp
Nu are nici o problema

| Violleta2022 a răspuns:

Prea multe piese incompatibile intre ele!
De aceea nu este bine sa faci un Pc din bucati, maia les ca nu stii nici hardware si nici software.

| GPA a răspuns (pentru Octavian4044):

Placa ta de bază nu are suport firmware pentru FX8350 : https://www.cpu-upgrade.com/mb-ASRock/960GM-VGS3_FX.html

Când faci upgrade la procesor, consultă ce procesoare suportă placa ta de bază, adică chipsetul și Bios-ul. De aceea, dacă ai monta procesul anterior în socket, configurația ți-ar funcționa. N-are nicio treabă sursa, n-au nicio treabă perifericele. Totul pleacă de la incompatibilitatea procesorului cu biosul plăcii de bază. Ar trebui să-ți apară pe ecran un cod de eroare sau, dacă ai conecta un speaker la placa de bază, la P.OS.T să auzi niste beep-uri distincte. Mai sus găsești lista cu procesoarele suportate de placa ta de bază.