| EX_AL_2002 a întrebat:

Vara aceasta mi-am propus sa invat limbajele de programare HTML si CSS.Credeti sa mi-ar ajunge vara aceasta ca sa invat aceste limbaje de programare la un nivel foart bun?
Adica sa pot sa fac site-uri care sa arate bine ata pe PC cat si pe telefon/tableta/laptop.
Daca stiti site-uri de unde sa invat aceste limbaje de programare in afara de W3Schools, va rog sa imi lasati link-ul.

Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa incepi prin a invata ce este un limbaj de programare... HTML si CSS nu sunt in niciun caz limbaje de programare, si da iti ajunge o vara sa le inveti la un nivel peste medie daca iti dai interesul.

Poti incepe cu w3schools, au tutoriale bune si odata ce avansezi vei descoperi singur informatie noua

| Sn4k3 a răspuns:

Se invata foarte usor, nu sunt grele. N-ai ce face toata vara din ele si pe langa astea, nu sunt de ajuns ca sa faci site-uri. Trebuie sa inveti si php (sau alt limbaj pentru partea de back-end) si ca sa faci site-ul mai dinamic Javascript si Jquery. Asa ca nu te limita doar la html/css (o luna ar trebui sa iti ajunga sa le inveti ), arunca un ochi si la celelalte lucruri pe care o sa trebuiasca sa le inveti.
Aici gasesti tutoriale bune in romana :
https://www.youtube.com/channel/UCE4xwhi_JMpTj0FQz7b2gaw
Dar iti recomand sa cauti in engleza daca stii, sunt mult mai multe.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

1. Nu sunt limbaje de programare
2. Este mai folositor JavaScript

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Si de 10 ori mai greu JS

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru inceput merge si HTML

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar n-am scris asta. Am scris "body marquee behavior="alternate" bgcolor="red"> Pentru inceput merge si HTML /marquee> /body>"

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Vad ca nu-mi citeste ceea ce scriu intre "". Daca ai intrebari de HTML, te pot ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu merg "cod-urile" de HTML aici, se sterg ori nu stiu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Pentru ce e folosit data-target?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa stocheze valoarea unor componente. Actioneaza ca un buton, conectat cu elementul care vrei sa poarte aceasta valoare. Daca il activezi va aparea, se va misca, va disparea, depinde de ce ii impui tu sa faca. Sper ca intelegi ce vreau sa zic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am acelasi plan, vei sa vorbim? OMGGG