| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa bag windows 10 pe un notebook...
Are 2Gb ram, 160Gb HDD, procesor INTEL, 1, 60Ghz si 32-bit! Vreau sa stiu ca e cam la limita... Daca va avea lag, daca pot sa mai instalez jocuri!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Oricum, ca sistem de operare pentru el, gandeste-te la XP SP3, daca vrei sa zboare, sau baga Windows 10 daca vrei sa devina melc si sa nu iti poata instala placa video, sau de retea...

Windows 10 a fost gandit si pentru sisteme mai vechi, are foarte multe drivere generice, insa cu hardware-ul mai vechi de 2007-2008 nu mai e cel mai bun prieten.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Foarte slab laptopul, mai inca 2gb ram obligatoriu, un ssd, ce jocuri, vorbim de navigat pe net, jocuri vorbim daca are macar un 950m, un cpu i3 macar, 8 gb ram

| NLS a răspuns:

RAY a zis bine, roaga-te sa nu ai lag pe FB.
De jocuri nu poate fi vorba, decat daca te joci Solitaire in 2018, sau jocuri din perioara 2002-2005. (dar exista si din era asta jocuri ce merita)

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Incearca windows 7 home mai castigi 1 gb de ram

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Daca bag XP SP3 imi mai cere key? Că as vrea sa il iau gratis de pe net big grin

Bula
| Bula a răspuns:

Daca instalezi pe el Windows 10, chiar si jocul Solitaire are sanse sa mearga cu lag-uri.

Instaleaza Linux Mint sau Ubuntu Linux, iar laptop-ul tau va functiona excelent, chiar si la redarea filmarilor HD de pe Youtube.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Extrem de la limita laptopul. Exclus jocuri. Ai putea avea probleme pana si cu rularea unui video pe Youtube in configuratia aia happy