| ruben4450786 a întrebat:

Salut, nu aveti idee cum as putea sa filmez cu obs pe un pc cu configuratia
procesor: Intel Celeron G550 2. 60ghz Sandy Bridge 32nm Tehnology
ram: 9GB DDR3 1333MHZ dual-channel
placa de baza: Gigabyte z68ap-d3
placa video: GeForce gtx 470 1280mb gdd5
Hdd: seagate 160gb 7200rpm?
Vreau sa filmez cu obs fara lag pe rezolutie full screen. Eu am rezolutia 1680x1050 60hz si vreau cele mai bune setari pentru obs sa filmez jocuri de ex: fortnite, sau alt program de filmat si setari bune pentru pc-ul meu VA ROG CAT MAI REPEDE!

Răspuns Apreciat de Editori
| denisTiky a răspuns:

Nu poti scoate rezolutie 4k 60fps daca ai acele componente. Nu ai cum, pur si simplu pc-ul tau nu poate scoate atat cat vrei tu.
De ce?
Simplu, pentru ca ai acel procesor si acea placa video care te trag in jos foarte tare. Daca ai avea ceva mai bun, cum ar fi un quad core(cel putin) si o placa video cu memorie putin mai mare(minim 4gb pentru jocurile din 2019) probabil ca ai putea scoate macar un 720p 30fps.

Nu poti sa te apuci de Youtube cu acest pc...si daca te apuci, nu vei putea scoate content asa cum scot altii in 2019, deci practic lumea nu o sa se uite la tine. Si pe langa asta te vei enerva si vei renunta la asta.

Eu iti recomand sa faci un upgrade pe termen lung. Adica sa investesti(daca ai si banii necesari) in niste componente mai ok si care sa se suporte. Din pacate placa ta de baza nu poate suporta un procesor mai bun, nu poate suporta ram ddr4 si nu poate suporta o placa video decenta. Deci nu poti gasi in 2019 componentele care se faceau in 2010, si chiar daca gasesti, nu ar avea rost sa te complici sa cauti second hand si sa mai primesti si teapa cu componente stricate(fiind si asa vechi, e de asteptat).

Eu as zice sa iti iei o placa de baza mai buna(minimul necesar ca sa iti suporte restul componentelor), macar un gtx 1050 ti sau gtx 1050 simplu(cu 2gb) si un procesor fie Intel, fie amd. Dar as zice amd pentru ca sunt mai ieftine si au o gama mai variata.

Daca esti interesat cu privire la un upgrade si nu stii ce sa alegi, te pot ajuta.

Apropo, ziceai ca ai vrea un program cu care sa filmezi ok cu pc-ul tau. Iti recomand action, e un program simplu si poti filma decent, dar nu de pus pe Youtube pentru ca ti-am zis ce se intampla si nu poti avea cine stie ce asteptari. Eu ti l-am recomandat pentru ca e simplu si usor de utilizat si nu da batai de cap cum da obs, care e mult mai complex si are multe setari.

Bafta!