| xKracksX a întrebat:

vreau sa imi cumpar un televizor zilele astea si eram curios sa stiu de ex..televizoarele Samsung au sistemul de operare Tizen..este tot una cu cele care au ca sitstemul de operare Android? ..sau care este diferenta.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Tizen e alt sistem de operare, Android altul, nu au legatura.

| DarthNiger a răspuns:

Poate vrei sa spui Android TV, acela este pentru televizoare smart, iar Tizen are o gama mai variata, este folosit si pe PC-uri, laptop-uri, tablete, smart phone-uri, nu e o diferenta prea mare intre Android si Tizen, sunt aproape identice doar ca nu are ca brand principal Google-ul, cica Tizen-ul e putin mai rapid decat Android-ul, insa personal nu stiu acest lucru, nu am folosit niciodata Tizen, oricum in principiu nu e o diferenta mare, daca e vorba doar de televizor nu are asa mare importanta.

Bula
| Bula a răspuns:

Ambele sisteme de operare au la baza Linux (kernel), dar dezvoltat in scop propriu de firme diferite.
(Android este dezvoltat de Google, iar Tizen este dezvoltat de Samsung).
Tizen este dezvoltat de Samsung cu scopul de a deveni independent de produsul Google si a fi folosit pe tot mai multe dispozitive proprii, conectate pe internet ("internet of things").