| MaxCode a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar o placa video pentru pc-ul meu dar nu stiu sigur daca placa de baza imi suporta vreo placa video destul de decenta 512mb - 1gb memorie, cam asa as vrea
Modelul placii de baza : Intel corporation d945gcpe
Memory Ram: 1Gb
Support max 2gb.
Procesor 3. 00Ghz
Procesorul e destul de bun, insa nu stiu daca placa de baza suporta o placa video de 512-1gb memorie.
O parere ceva?
Dau FUNDAhappy

7 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Ce procesor este mai exact?
Chipset-ul d945 nu suportă multe procesoare dual-core, nici nu suportă procesoare quad core. La frecvența pe care ai spus-o, probabil ai Pentium D 930 care este foarte slab, consumă mult și se încălzește foarte tare.
Ai doar 1GB RAM, foarte puțin.
Per total calculatorul este foarte slab, nu poți să faci mai nimic pe el.

Recomandarea mea este următoarea:
1. Cumperi acest calculator: http://www.itmar.ro/......0-3-4-1442
2. Cumperi o placă video ce consumă puțin dar este și cât de cât performantă, cel mai bine SH cu garanție, precum:
- GT 1030 la maxim 250 lei
- GTX 1050 la maxim 400 lei
- GTX 1050 TI la maxim 500 lei

După ce le-ai cumpărat ai un calculator destul de bun și poți juca ultimele jocuri la setări grafice low-medium, la rezoluția 1080P, cu cadre pe secunde bune.

| MaxCode explică (pentru SilviaDulcik):

Nu am pentium

| MaxCode explică (pentru SilviaDulcik):

E un Amd sau ati, nu mai stiu

| SilviaDulcik a răspuns (pentru MaxCode):

Dacă ai placă de bază cu chipset Intel, nu poți să ai altceva decât procesor Intel. Te asigur că procesorul specificat de mine este cel pe care îl ai acum (asta în cazul în care este dual-core).

| MaxCode explică (pentru SilviaDulcik):

Da,Intel este
Uite aici tot ce ai nevoie
https://imgur.com/a/T59TJ0P
In final..cam ce placa s-ar potrivi?

| SilviaDulcik a răspuns (pentru MaxCode):

Procesorul este mai slab decât am crezut.
Recomandarea mea rămâne tot aceea. Nu are rost să mai bagi bani în actualul calculator. Trebuie schimbat cu totul.

| MaxCode explică (pentru SilviaDulcik):

Procesorul e de 3.0 GHz cum sa fie slab?laughing)