| Sebi200000 a întrebat:

Trec in clasa a 11a si vreau sa imi iau un laptop pe care sa rulez code blocks. Precizez ca nu o sa ma joc pe el, vreau sa se miste rapid si sa nu se blocheze si intr-o oarecare masura sa fie putin "elegant" ( nu tin neaparat la asta). Ce laptopuri mi-ati recomanda sau dupa ce configuratie ar trebui sa ma uit?

8 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Orice ghinda care ruleaza chrome fara probleme ar trebui sa fie in stare sa ruleze code::blocks.

Pentru Code::Blocks si 1 GB de RAM ar trebui sa fie suficient. Gandeste-te la restul programelor ( ce vrei sa rulezi ), pentru ca de Code::Blocks scapi usor.

Recomand pentru un laptop ce nu va fi folosit la jocuri :
Procesor i3/i5, generatie 6+
RAM : 4 GB - minim, 6 sau 8 recomandat
Ecran : HD
Placa video : cea integrata e ok, daca nu ai de gand sa te joci pe el.
La specificatiile astea nu ar trebui sa fie scump deloc ( 1200 de lei, pe acolo ).
REPET : La specificatiile astea sa nu te astept la gaming. Asta e doar petru filme, word si code::blocks. Daca vrei ceva mai mult ( eventual spui si un buget ) te putem ajuta cu mai mult

| sierra1 a răspuns:

Dă o sumă maximă

| Sebi200000 explică (pentru PainTech):

Buget: 2000 lei, pana maxim la 2200. As vrea sa aiba memorie ssd, am inteles ca laptop-urile cu ssd se misca mai repede decat cele cu cu memorie hdd?

| Sebi200000 explică (pentru sierra1):

2000-2200 maxim

| sierra1 a răspuns (pentru Sebi200000):

Oricare din astea sunt pe deplin satisfăcătoare chiar mult peste

https://www.emag.ro/......dor/emag/c

| Sebi200000 explică:

Java as mai dori sa rulez, atata tot. Ar fi bun un laptop mai micut, de 14 inch?

| PainTech a răspuns (pentru Sebi200000):

Da, subsistemul de stocare ( tind sa nu ii spun "memorie" ) pe baza de SSD e mult mai rapid decat HDD-ul, in ceea ce tine deschiderea si viteza. Tine cont ca SSD-ul are spatiu de stocare mai mic decat HDD-ul ( pret/GB mai mare la SSD ).

Java nu e foarte resource-intensive, toate laptopurile din acest segment ar trebui sa ruleze fara probleme.

Ce spui de LENOVO IdeaPad 330S-14IKB? Se incadreaza perfect cerintelor.

https://altex.ro/......1F4007JRM/

https://www.emag.ro/......DHFMGCBBM/

| cerooscuras a răspuns:

Orienteaza-te la un laptop cu un I5 sau I3, care sa aiba 8 gb ram si un ssd de 120-250 gb, daca are si placa video nu ezita sa nu-ti iei unul, cine stie poate te apuci de game developement big grin. In 2000 lei laptopurile au cam aceleasi specificatii asa ca brandul ti-l alegi tu subiectiv.