| MariuS88c a întrebat:

Salut tuturor, as vrea ca cineva cine se pricepe si poate sa imi faca un pc build adica eu stiu ce procesor si placa video vreau, cati gb ram dar nu stiu restul componentelor cum sa le potrivesc...
Procesorultonguerocesor Intel® Core™ i5-4460, 3.2GHz, Haswell, 6MB, Socket 1150, Box
Placa videotonguelaca video MSI GeForce® GTX 950 GAMING, 2GB GDDR5, 128-bit.
Ram ce considerati ca este mai bine : sa fie 8 happy.
Buget:undeva la 2500-3000, sa fie cat mai bun calitate pret, cat de ieftin posibil atata timp cat sunt bune piesele.
Am nevoie de pc pentru gaming la nivel destul de inalt, in principal pentru csgo, din cate am auzit pe low-medium ar trebui sa il duca cu 300 fps daca am si restul componentelor ok.
Dau funda si as vrea daca se poate cat mai repede.
PS:nu stiu daca conteaza dar placa video si procesorul de iau de la eMAG.

Răspuns Câştigător
| N0xEterniS a răspuns:

Salut!

Despre placa de baza as spune MSI H81M-P33 Micro ATX LGA1150 dar posibil sa-i trebuiasca update la Bios, daca nu vrei sa ai treaba cu update etc ia ASRock H97 Anniversary ATX LGA1150. Costa de 2 ori mai mult dar poti pune mai multi ram dupa.

Cat despre ram recomand Kingston HyperX Fury Black 8GB (1 x 8GB) DDR3-1600 Memory.

Sursa : Undeva pe la 400W.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

O configuratie ok in 3000 lei ar fi aceasta : http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1885971/
Procesorul si placa video sunt mai performante fata de cele aratate de tine mai sus. Poti rula cu el orice joc in rezolutie de tip full hd la detalii high-ultra. Preturile pot fluctua de la o zi la alta iar recomandarea mea, este sa iti iei un ssd de 120gb pentru sistemul de operare daca iti mai raman banuti :)

| MariuS88c explică (pentru Jipa95):

E mai bun procesorul pe care mi l-ai spus decat i5-4460?happy
nu de alta dar i3-ul are 2 nuclee si i5 are 4. de asta sunt putin confuz

| N0xEterniS a răspuns (pentru MariuS88c):

Nu! E mai bun al tau. i5`ul tau are turbo speed 3.4 GHz pe cand celalalt (i3`ul) nici nu suporta asa ceva. i5 are 4 cores, i3 numai 2. E si mai ieftin cu vreo 60-70 euro.
Cat despre benchmark, i5 a scos 6617 iar i3 numai 5491.
Nici nu sunt sigur daca acel i3 nu cumva face bottleneck la 960

| Jipa95 a răspuns (pentru MariuS88c):

I3 6100 scoate cu aprox 200 puncte in cinebench r15 ( program de rendering ) fata de i5 4460. Deci in foarte multe jocuri i3-ul este peste 4460.
Nu mai fi confuz, ca vorbim de 2 procesoare din generatii diferite i3-ul avand o tehnologie mult mai noua ( 14nm ) si un consum redus iar in multe dintre cazuri nu doar nr de nuclee este valabil. Daca te tine buzunarul, te poti uita la un i5 6400 tot din seria skylake, dar iti spun ca arunci banii in vant. I3 6100 este suficient de performante pentru a rula tot ce inseamna gaming in urmatorii 3 ani.
Si btw, este un procesor cu HT, nu se comporta absolut deloc cu unul dual core. Poti vedea in gameplay-uri cu afterburner la diversi gameri pe yt.