| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor. Procesorul i5-9600KF se poate pune pe placa de baza GA-B250M-D2V (rev. 1.0)? Mulțumesc

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Asta e generatia 9, iar placa suporta doar 6 si 7. Ce zici? Eu zic ca merge, insa il pui cu grija, il lasi cit ai nevoie PE placa - nu il infingi IN placa, apoi il iei si il INSTALEZI intr-o placa cu care chiar e compatibil...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu zic sa nu incerci! Rata de transfer este mai mare la un procesor de generatia a 9-a si s-ar putea sa nu mearga ca lumea chiar sa nu mearga si dai banii degeaba. Daca ai posibiltatea sa-l incerci la un service inainte de a-l monta!

| skzstyle a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc de răspuns. Ideea e ca am deja aceasta placa si pe el uni5 7600k si am vazut ca e acelasi socket 1151. Am crezut ca pot fara a cumpara alta placa de baza. Mersi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru skzstyle):

Pai daca ai un 7600K de ce nu il tii pe ala? Il poti forja eventual si scoti lejer un 10-15% in plus fara mari pericole. happy

| lalaura94 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Singurul raspuns logic ar fi ca vrea 1440p 144hz gaming, si ii face bottleneck i5 7600k-ul la o 2070 Super sau ce are, altfel n-ar face upgrade.

| DeyCj a răspuns:

Răspunsul era foarte simplu cătând pe net, şi rezulta asta:
https://www.gigabyte.com/......10/support

| skzstyle a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Placa de baza nu suporta overclock si voiam un update pentru ca 7600k are doar 4cores, si e cam demodat pentru unele jocuri.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru skzstyle):

Nu are cum, K-ul e deblocat. Orice placa de baza care suporta K-uri suporta OC, doar ca il faci din multiplicator si nu din FSB - oricum la Intel nu are sens OC-ul FSB-ului. Doar 4 nuclee? Sa fim seriosi. Zi te rog macar 5 jocuri care folosesc pe bune 6-8 nuclee sau mai mult si unde e o diferenta notabila de la quad la mai multe.

| skzstyle a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Placa de mai sus nu suporta OC pe procesor. Am incercat. Si sunt jocuri precum RRD2, COD4 etc care au nevoie de mai mult de 4 nuclee. Si ma joc in 2k momentan si nu e destul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru skzstyle):

Ah, ai zis 2K. Acum se explica. Oricum, cu 4 nuclee si 8 threaduri ar trebui sa fii foarte ok. Uite aici - CoD4 chiar nu are nevoie de mai mult de 4. https://www.overclock3d.net/......on_guide/3
Ce placa video zici ca ai?

| GabiDumitrescu a răspuns:

In alta ordine de idei, m-am uitat pe ici-colea si ai dreptate - nu stiu cine ti-a facut sistemul, dar sa combini 7600K-ul ala cu un B250 e o risipa inutila de bani. Cred ca cel mai frumos ar fi sa iei o placa de baza care sa suporte forja pe procesor in loc sa iei 9600KF. Sau sa schimbi tot si sa treci frumos pe AMD daca vrei nuclee cit cuprinde...winking