| RaduZ20 a întrebat:

Ce placa de baza pana in 400 RON mi-ati recomanda pentru i5 9600KF? Nu vreau sa-i fac overclock.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ai da bani pe un KF fara intentia de a il overcloca? Mai bine iei ala cu grafica integrata, non-K, si il folosesti cu integrata. In fine, presupun ca ai deja procesorul si vrei o placa buna de buget. Here you go - https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b365m-ds3h/
O placa de buget cu tot ce trebuie. Eu personal am tot o ieftineala de asta de la Gigabyte din 2012, timp in care calculatorul a mers cam 23.5 ore din 24 in medie. No problem, merge ca unsa si in 2019. Bine, acum nu stiu cum ar face fata la o sursa de cacao alimentata direct la priza, ca eu am un Seasonic Fanless Platinum si un UPS APC intre placa de baza si retea...;)

| RaduZ20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am cumparat varianta K pentru ca am gasit-o la pret mic iar cealalta varianta era mai scumpa. Multumesc pentru raspuns!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduZ20):

La K nu ai video integrat. Bine, daca ai o placa video dedicata asta nu e o problema. P.S. Chiar si pe placa aia de 400 RON poti face un overclock decent cu procesorul asta. Sa il stapinesti sanatos! A, da, cod voucher daca iei de la garaj ca sa beau si eu o bere: 92WQ7UMX - utilizabil oricind de acum incolo, pentru 1% reducere la tot cosul (din pacate nu se aplica la produsele deja in promotie, dar daca iei ceva in promotie si aplici voucherul, primesc si eu un discount amarit pentru ca ai cumparat si ai folosit codul meu).winking

| RaduZ20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am placa video dedicata, un 1060 6gb. Mersi mult pentru sfaturi!

| RaduZ20 explică (pentru GabiDumitrescu):

Inca o intrebare mai am, daca folosesc coolerul de la procesorul vechi i3 6098P pe cel nou i5 9600KF exista vreo problemă?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru RaduZ20):

Da, exista. Daca e ala stock, nu prea cred ca face fata. Ia un cooler aftermarket de maxim 200 RON si faci treaba cu mult mai buna ca ala stock. Ia uite, cu doar 163 RON ai frumusetea asta - https://www.pcgarage.ro/coolere/xigmatek/scylla-120/

| Bizon95 a răspuns (pentru RaduZ20):

DUDE, ti-am raspuns la cealalta intrebare relativ la acelasi lucru
chiar nu crezi ca nici unul dintre punctele pe care le-am prezentat nu sunt ABSOLUT adevarate?
2-6 core
frecventa a crescut destul de mult
procesor MULT mai puternic (per core, NU numai per mai multe core)
asa ca, coolerul MAI PUTERNIC
E ABSOLUT NECESAR!

| RaduZ20 explică (pentru Bizon95):

Am vrut sa aud si parerea altora

| Bizon95 a răspuns (pentru RaduZ20):

In general asta nu e o idee absolut corecta cand e vorba de un diagnostic medical destul de specializat in care un ne-specialist nu intelege nimic

DAR, nu prea se aplica cand e vorba de logica simpla
iar daca mie nu imi pasa, totusi ar trebui sa te gandesti serios la asta si la faptul ca poti sa insulti pe cineva apropiat IRL cu asa ceva

mai exact CAND E ASA **DE CLAR** CA E MINIM DE BUN SIMT, cineva se poate ori simti insultat ca tu vrei a doua opinie
ori, MAI RAU sa te considere handicapat mental pentru ca NU INTELEGI MINIMUM DE BUN SIMT