| anonim_4396 a întrebat:

Ce procesor aș putea pune pe o placă de bază M2C-MX SE,am citit pe net dar nu îmi dau seama care-i cel mai mare procesor ce-l poate suporta,momentan am un AMD dual core 2, 3 Ghz 4400+, dacă aș găsi unul dual core dar cu Ghz peste 3.0 ar suporta?,spuneți-mi voi care-i procesorul cel mai mare pe care-l poate suporta aceasta placă de bază, mulțumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| Marian109 a răspuns:

Cred ca te referi la M2V-MX si in cazul procesorului cred ca poti pune orice procesor amd care are socket am2 din cate stiu eu.

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Procesoare pe socket AM2 nu se mai fabrica! Varianta viabila pentru tine este sa schimbi placa de baza si apoi alegi ce procesor vrei tu. O alta varianta ar fi sa cauti cel mai nou update de Bios pentru placa ta de baza si sa incerci un procesor pe socket AM3, unele placi lucreaza asa. Nu ai garantia ca o sa mearga si cea mai buna ramane prima varianta.
Bafta!

| KaPy2 a răspuns (pentru neluL):

Eu am gasit unul si avea 2.8 ghz si la un pret acceptabil si am crezut ca nu suporta placa mea de baza, si da stiu ca trebuie alt pc...

| neluL a răspuns (pentru KaPy2):

Depinde ce ai gasit! Ce model de procesor? Nu cred ca-i mai bun fata de ceea ce ai deja.

| KaPy2 a răspuns (pentru neluL):

Era un amd dual core 2, 8 ghz, eu credeam ca placa mea suporta o anumita putere de ghz...

| neluL a răspuns (pentru KaPy2):

Placa ta suporta tot ce ai pe socket AM2, nu ai limita la ghz!

| KaPy2 a răspuns (pentru neluL):

Mulțumesc frumos!

| neluL a răspuns (pentru KaPy2):

Cu placere! wave bye, bye

| MetfeXs a răspuns:

Asta ar fi cel mai puternic http://www.okazii.ro/......a137884506

| Marian109 a răspuns:

Cred ca te referi la M2V-MX SE, eu unul nu am gasit m2c iar in legatura cu procesorul poti sa pui orice amd care are socket AM2 din cate stiu eu