| Cristi_Cristian_1996 a întrebat:

Vreau sa fac upgrade de ram la laptop, problema e ca am 4gb de ram onboard (soldered ram) mai exact prinsi in placa de baza si un slot liber unde urmeaza sa adaug o placuta.

Problema e ca nu pot citi tipul de ram pe care il am (Cpu-z, Aida64)

Dupa modelul procesorului am gasit : DDR3L 1600 MHz SDRAM, OnBoard Memory 4 GB, DIMM Up to 8 G

Deci ce Rami sa cumpar?
Mersii

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Verifica si cu HWinfo

https://www.hwinfo.com/download/

In primul rand si cel mai important, ramul trebuie sa fie de tip DDR3L (adica varianta cu 1.35V).

In rest, daca doresti si Dual-Channel (adica sa nu pierzi circa 30-35% din performanta RAM-ului), incearca sa cumperi o placa cu specificatii identice

(capacitate (deci o placa de 4GB)

frecventa (ai zis de 1600MHz, dar ai zis ceva ciudat acolo... nu doar dupa modelul procesorului trebuie sa te iei, ci dupa specificatiile placutei instalate. De exemplu, procesorul poate accepta RAM de 1866, daca tu ai doar de 1333MHz.
Incearca cu HWinfo))

trebuie sa aiba si aceeasi latenta (CL)!

si voltaj (1.35V)