| Sebiiiii13455 a întrebat:

Vreau sa-mi fac un upgrade la memoria ram si sa mai adaug inca 4gb ram. Eu am o placa de baza asrock h61m-dgs si un g1610. Problema sta in felul urmator, am deja 4 gb ram 1600mhz insa procesorul nu suporta decat 1333mhz si placa 1600. Intrebarea mea este: Sa-mi cumpar o a doua memorie tot pe 1600mhz sau 1333mhz, daca am doua frecvente diferite pe rami le mai citeste windows? Acum memoria imi ruleaza pe 1333 din cauza procesorului...

Răspuns Câştigător
| NicolaeCristianAnonymous a răspuns:

Buna, daca 2 memori de ram sunt de frecvente diferite windowsul le va vedea, dar vor rula cat suporta procesorul... De ce ai pus 1600mhz in loc de 1333 mhz cand l-ai cumparat? Data vitoare cand iti faci un pc puneti o memorie de ram cat suporta procesorul. Recomand daca ai deja 4 gb ram 1600mhz sa pui inca una de 4 gb ram 1600 mhz. Daca ai placa video integrata cei 600 mhz ramasi se duc in placa video.

| Sebiiiii13455 explică (pentru NicolaeCristianAnonymous):

Pc-ul il am de peste 5 ani si acum il refolosesc dupa 3 ani, l-am luat gata facut nu stiam eu pe atunci nimic de pc-uri.

1 răspuns: