| qq30xx a întrebat:

Am un laptop frumusel din 2010 achizitionat si vreau sa ii fac un upgrade la memorii ca e putin depasit si am cumparat RAM-ii doar ca nu porneste laptopul cu ei, nici x2 nici cate unul, nici combinati cu cei vechi.
Am BSoD : * ATTEMPTED WRITE TO READONLY MEMORY(Wdf01000.sys)
* KERNEL SECURITY CHECK FAILURE
* EVENT TRACING FATAL ERROR

Intrebarea e daca de ce nu functioneaza si daca e cineva care ma poate lumina si pe mine cu situatia asta sau eventual ce ar trebui sa cumpar sa functioneze?
Oare sa fie din cauza ca memoriile vechi sunt doar DDR3 1.5V iar cele noi DDR3L cu 1.3V si 1.5V?

Modelul laptopului este Toshiba Sattelite L650-10D cu 4Gb RAM DDR3, x2 bucati, iar cartea lui este aici: http://content.etilize.com/User-Manual/1018786488.pdf.

Pentru upgrade am facut verificare pe site-ul de la www.crucial.com/scanview/D846D2BF31D926C3#memory si am cumparat modelul de la https://www.emag.ro/......DJDN0YBBM/

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Diferenta dintre DDR3 si DDR3L este doar voltajul din cate stiu,
DDR3L lucreaza standard la 1.35V, deci consuma mai putina electricitate si se incalzesc mai putin.

Dar lucreaza fara probleme (si) in sloturi DDR3 (non L).
Ramul DDR3 nu este vazut atunci cand este introdus intr-un slot DDR3L.

Tu cumparand DDR3L, aceasta problema e rezolvata teoretic, insa s-ar putea totusi sa nu fie compatibil.

Urmeaza pasii din acest articol

https://support.microsoft.com/......een-errors

Raspunde la intrebarea din josul paginii si vei primi pasul umator.

Ideea e sa intri in Safe Mode si sa rulezi acel Troubleshoot.

| qq30xx explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns.
La pornire dupa ce scaneaza de hardware imi da ecran albastru asa ca nu ajung niciodata la etapele de repair sau troubleshooting.
Am incercat sa reinstalez si Windowsul si nu ajung nici la primul next...

| NLS a răspuns (pentru qq30xx):

Și cu memoriile vechi cum e?

| qq30xx explică (pentru NLS):

Merge normal, fara probleme sau erori. Pentru programele din 2020 e normal sa fie depasit la 4GB RAM cati are si voiam sa imi fac viata mai buna si mie si lui.

| NLS a răspuns (pentru qq30xx):

Stiu, dar ma refeream daca... le-ai introdus din nou acum dupa BSOD, si cu cele vechi porneste?

Am patit si eu in ianuarie ca memoriile cumparate pentru 2 miniPC-uri sa nu fie compatibile, dar nu am primit eroare, doar zero imagine pe ecran, (la inceput No video signal si apoi cel mai frumos negru)
Le-am trimis inapoi si am luat altele, era latenta prea mica, am gasit pe forumuri ca au fost si altii in aceeasi situatie.
Culmea e ca erau in lista de memorii compatibile cu jucaria... pe site-ul producatorului miniPC ului.

| qq30xx explică (pentru NLS):

Cu cele vechi folosesc acum laptopul. Au mers din prima dupa ce le-am reintrodus. Cel mai probabil le reinlocuiesc, sper sa nu am probleme cu cei de la Emag...

| NLS a răspuns (pentru qq30xx):

Daca ai zis ca sunt DDR3, cumpara totusi DDR3, nu DDR3L.
Desi nu vad de ce nu ar merge, doar invers nu sunt compatibile, sa pui DDR3 in slot de DDR3L.

In alta ordine de idei, eu as zice sa lasi in urma Crucial., cumpara ceva mai fiabil >>
Corsair, GEIL, HyperX, G.SKILL, PNY, eventual Kingston

Crucial sunt destul de ok la SSD (in afrara de ce am citit pe net, chiar mi-am luat unul, in format mai vechi, mSATA, in laptop)
dar la RAM nu recomand.
La fel ADATA. (poti primi si un model cu care sa nu ai probleme, dar aceste 2 branduri cam au probleme mari cu DOA - dead on arrival).