| xxVENONxx a întrebat:

Salut,vreau sa imi achiziționez un kraken x73 si sa il pun pe o carcasa aqirys naos si ca sa nu ii stric aspectul sa pun ventilatoarele de la aqirys.Merge?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Carcasa e bine aleasa, ar trebui pastrata.
(Alege mereu carcase cu mesh in fata si in partea de sus.)

Eu as pune un cooler pe aer, ceva foarte teapan (BeQuiet sau Scythe).

Ai 160mm spatiu, ar incapea la limita
be quiet! Dark Rock 4
https://www.pcgarage.ro/coolere/be-quiet/dark-rock-4/

E suficient pentru 5800X, asa ca o sa ai temperaturi foarte mici cu 5600X, daca il montezi corect.

Alternativ, si acesta ar fi potrivit, insa tot cel de mai sus e mai puternic:
https://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/mugen-5-revb/

Acestea doua nu sunt Noctua, dar beQuiet cel putin e foarte aproape de coolerele de top de la Noctua, cu diferenta ca e mai ieftin si nu depaseste 160mm, astfel ca iti incape in carcasa.

Nu o sa regreti deloc daca o sa mergi cu Dark Rock 4, e foarte silentios.

Eu trebuie sa-mi fac un sistem nou in curand, o sa merg probabil pe 5800X, si pentru racire tot la un Dark Rock 4 ma gandesc, sau poate Noctua, daca o sa-mi iau o carcasa mai lata.
In primul rand - dau o caruta de bani pentru a obtine performanta, nu pom de Craciun.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Merge, dar nu-i recomandat, daca ai un procesor mai puternic, ce necesita racire brută.

Ventilatoarele de pe Kraken misca mai mult aer, si sunt mult mai silentioase.
Si eu am renuntat la niste RGB uri, pentru a pune Noctua in carcasa.

| dinaprilie a răspuns:

Sunt de aceeasi marime, turatie, efocienta? Daca da, atunci poti sa le pui. Depinde si de restul componentelor din calculator DACA nu cumva ar avea nevoie sa "racesti" si carcasa.
Caz in care ar trebui sa ai mai multe ventilatoare in carcasa.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Nu uita ca pentru radiator, ai nevoie de presiune statica mai mare, si ventilatoarele de carcasa nu au asa ceva, avand doar debit mare (misca mult aer, in conditiile in care nu exista nici un corp in fata care sa opună multa rezistenta.
Ca sa treaca prin lamelele radiatorului, fie ca imping, fie ca le pui sa traga, e nevoie de presiune statica mai mare).

Daca vrei sa ai temperaturi bune, nu le schimba dupa cum te taie capul.

| xxVENONxx explică (pentru NLS):

Am un ryzen 5 1600x si vreau sa imi iau 5600x si daca 1600x sta la 40 de grade fara sa fac nmc iti dai seama 5600x

| xxVENONxx explică (pentru NLS):

Pai si ce sa iau ca nu vreau sa stric aspectul carcasei?