| Varodi_Andrei_2000 a întrebat:

Vreau sa imi instalez windows 7, dar nu-mi apare in bios cd/dvd ca sa-l bootez ca pe alte calculatoare. Va rog ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| floringabor a răspuns:

Nu iti apare cd/dvd din cauza ca procesorul nu ii da voie. Si daca iti da doua chestii este din cauza ca pe windows-ul care l-ai instalat ai instalat windows nu prin bios ci cu mausul cum se instaleaza un joc si astfel ai ajuns sa ai doua windows-uri: cel pe care l-ai folosit si altul care ai inceput sa-l instalezi fara bios. Si de la una se deschide cu windows-ul care l-ai folosit, iar de la alta pana unde a fost instalat. Ca sa poti instala sa ai numai un windows se poate doar prin bios, si daca prin bios nu iti da voie sa instalezi windows 7 este din cauza ca procesorul nu este compatibil cu windows 7

4 răspunsuri:
| floringabor a răspuns:

Daca nu iti da voie sa il instalezi prin bios "apasand tasta F12 sau alta tasta F__ (depinde ce tasta F__ pentru "Boot" iti da placa de baza la bios) inseamna ca procesorul care il ai la placa de baza nu iti da voie din cauza ca nu este compatibil cu windows 7 si in aceasta situatie ca sa iti poti instala windows 7 este nevoie sa iti cumperi placa de baza cu tot cu procesor

| Varodi_Andrei_2000 explică (pentru floringabor):

Cand apas tasta esc ca sa selectez cum sa il instalez nu-mi apare cd/dvd ca la alte calculatoare.Ce sa fac?

| Varodi_Andrei_2000 explică:

Cand dau esc ca sa aleg cum sa-l insalez nu imi apare cd/dvd ca la alte calculatoare.De ce? Imi da doua chesti de ales, cu prima cand aleg imi deschide windowsul instalat si a doua chestie porneste windowsul, sta putin si dupa aia da un crash pe ecran albastru.

| Varodi_Andrei_2000 explică (pentru floringabor):

Multumesc pentru raspuns.

| floringabor a răspuns (pentru Varodi_Andrei_2000):

Nu iti apare cd/dvd din cauza ca procesorul nu ii da voie. Si daca iti da doua chestii este din cauza ca pe windows-ul care l-ai instalat ai instalat windows nu prin bios ci cu mausul cum se instaleaza un joc si astfel ai ajuns sa ai doua windows-uri: cel pe care l-ai folosit si altul care ai inceput sa-l instalezi fara bios. Si de la una se deschide cu windows-ul care l-ai folosit, iar de la alta pana unde a fost instalat. Ca sa poti instala sa ai numai un windows se poate doar prin bios, si daca prin bios nu iti da voie sa instalezi windows 7 este din cauza ca procesorul nu este compatibil cu windows 7