| Gabriel_Adrian_1993 a întrebat:

Salut vreau sa-mi fac un calculator si ma gandeam la urmatoarea configuratie:
http://imageshack.us/photo/my-images/600/88998042.png/
Sunt compatibile piesele?
Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| IulianP a răspuns:

Sa stii ca memoriile alea cu "tepi" vor incurca cooler-ul. Sursa este o semi-petara ordinara cu care nu as alimenta acel sistem. Se pot face unele modificari.
Ce buget ai?
Vrei sa faci OC?
Ce monitor ai?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru FR3SH):

Calculatorul facut de tine in wishlist seamana cu ce am acum (mai putin placa video si HDD), iar ce am spus eu este cam de doua ori mai bun fata de cel gata facut pe care mi l-ai aratat.
Stiu ca e scump, dar ma gandeam ca 3 ani (cel putin) nu o sa mai am probleme cu vr-un program sau joc. Il folosesc si pentru programe gen Photoshop, Autocad, dar mai mult pentru gaming.

| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru IulianP):

Bugetul este in jur de 40 de milioane, nu vreau sa fac neaparat OC (doar daca va fi necesar) monitorul este un LG cu rezolutia 1680x1050 dar vreau sa-mi iau unul full HD.
Sursa asta cum ti se pare
http://www.emag.ro/sursa-inter-tech-combat-power-650w-cpm-650/pd/EZD0DBBBM/

crezi ca memoriile astea ar fi mai bune?
http://www.emag.ro/......E7CDKBBBM/

| IulianP a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_1993):

In bugetul tau incape o sursa de caliate, cum ar fi Seasonic. Nu ai ce face cu 16GB RAM pentru gaming; 8GB sunt suficienti.
Uite recomandarea mea: http://bit.ly/RddjvR
- ai o placa de baza ATX dotata
- procesor quad-core Ivy Bridge
- 8GB RAM 1600MHz
- HDD 1TB cu 3 ani garantie
- sursa de calaite care va face fata sistemului
- placa video HD 7950 care se va descurca excelent in gaming si in FullHD
- carcasa incapatoare

Acest sistem te va tine lejer 3-4 ani in gaming chiar si fara OC.

| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru IulianP):

Nu prea imi place Radeon, in afara de sursa si rami de ce crezi ca nu ar fi buna configuratia mea?
Sursele Inter-Tech Combat Power nu sunt bune? Ce defecte au?
Si, de ce nu ar fi bine sa iau 16 gb RAM?

| IulianP a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_1993):

Cum adica nu-ti placa radeon? HD 7950 este o placa foarte performanta care va rula absolut orice joc.
O alternativa nVidia ar fi asta: http://bit.ly/UN4O89

Sursele Inter-tech sunt slabe spre mediocre, chiar daca scrie ca are 650W aceasta du poate asigura acea putere in mod continuu.
Sursa Seasonic recomandata de mine este cu 10 clase peste inter-tech.
De ce nu 16GB? Pentru ca nu ii vei folosi nicioadata.
Pana la urma sunt banii tai, alegerea ta. Eu doar te-am sfatuit ce sa faci sa obtii un cel mai bun raport pret/performanta.

| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru IulianP):

Multe jocuri sunt optimizate pentru nVidia, pana acum am avut tot nVidia si as vrea sa merg tot pe firma asta.
Vreau sa pun 16gb RAM gandindu-ma ca pe viitor vor aparea programe/jocuri care vor cere cat mai multa memorie ram.
Am facut o comparatie intre MSI GeForce GTX660 TI 2GB GDDR5 si Gigabyte nVidia GeForce GTX660 2GB GDDR5, in afara de frecventa procesorului care este un pic mai mare la MSI, nu am gasit nicio deosebire, si as alege Gigabyte pentru ca este mai ieftina cu 4 milioane.

| IulianP a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_1993):

In primul rand sunt diferente de chip grafic: GTX 660 are GK106 iar GTX 660Ti are GK104. Nu ca ar fi relevand in jocuri dar GTX 660Ti are si mai multe CUDA Cores decat GTX 660.
In principiu si acel GTX 660 se va descurca foarte bine in jocuri.