| Gabriel_Adrian_1993 a întrebat:

M-am hotarat sa-mi fac o unitate PC pentru gaming si ma gandeam la urmatoarea configuratie:
http://imageshack.us/f/59/70559603.png/
Voi ce parere aveti?

8 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Foarte dezechilibrat, atat pot sa spun
La ce iti trebuie 3 tb?, 1 tb e arhisuficient
Procesoru-l acela e slab, e sub i5 chiar si cu cele "8 nuclee" ale sale
Placa de baza cu 600 ron?, ce faci ma?
placa video e slaba, mai ales pentru full hd
Aici ai ceva echilibrat super bun, si am iesit mai ieftin 3.800 ron:
i5 3470 -un procesor foarte bun si rece
Placa de baza dotata, si buna (nu pentru OC, nici nu e nevoie la un asemenea CPU)
8 gb ram cu radiator, sunt overkill, abia folosesti 4 cand te joci. apoi 8
hdd de 1 tb e destul, e rapid si bun
O placa video super, cu racire buna
un sirtec de 700 w 80+ (nu ai nevoie de atata, dar nu l-am gasit pe cel cu 600 w)
O carcasa mare, incapatoare
si un dvd-rw
Mai bine de atat nu se poate
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/585280/

| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru Me2):

Pare interesant ce spui tu dar eu vroiam o placa video nVidia, nu stiu de ce dar Radeon nu prea imi inspira incredere iar memoria RAM nu are frecventa cam mica? si daca as vrea sa pun niste placute de 1866Mhz nu ar suporta placa de baza.
Iar in legatura cu procesorul ma gandeam si la un i5 3570K IvyBridge 3. 4GHZ. Ce zici?

| Me2 a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_1993):

Vrei sa faci OC la procesor? variantele cu k pot asa ceva, in legatura cu ramii intre 1333 si 1866 nu vei simti nicio diferenta
Placa aia video concureaza cu nVIDIA gtx 670 care costa 2000 ron, nVIDIA e mai scumpa pentru ca are CUDA ceea ce nu te ajuta deloc in gaming
Eu am amd radeon hd 4850 1gb ddr3 256 bit din 2009, merge perfect joc gta iv, bf3 si orice joc pe full hd settings medium/high in peste 40 fps, daca eu pot cu placa aia video, tu ce parere ai despre a ta?, vei juca pe Full hd orice joc apare cu detaliile MAXIME fara nici o problema, acum e alegerea ta daca vrei sa dai 700 ron in plus pe gtx 670, nu merita, dar faci ce vrei

| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru Me2):

Am inteles, sincer sa fiu la procesoare nu prea ma pricep si am vazut ca i5 3570k e un pic mai avansat fata de 3470. Placa de baza ma gandeam sa o iau un pic mai buna in caz ca pe viitor mai schimb piesele de ex la RAM sa pun de 2133Mhz.

| Me2 a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_1993):

Atunci iei memoriile astea
http://www.pcgarage.ro/......annel-kit/ de 2133 mhz
placa asta de baza, ce suporta 2133
http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-z68xp-ud3/

Si un procesor pentru OC
http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i5-3570k-34ghz-box/
Iar acum va trebui sa iei o placa video mai slaba putin *hd 7850), va merge excelent pe full hd, dar nu ca 7950-u

Vreau sa intelegi, ai spus ca vrei un PC GAMING, nu unul pentru editari acolo pui ram mult cu frecventa mare
DAR in gaming ai nevoiede un procesor bun rami buni (1333, 1600 mhz), si o placa video cat te tine bugetu-l, PLACA VIDEO e importanta in gaming, nu memoriile nici stocarea

| Gabriel_Adrian_1993 explică (pentru Me2):

M-am exprimat putin gresit, eu vreau un PC sa pot face cam orice pe el, dar in special pentru gaming. Insa vreau sa mearga bine si programe gen AutoCAD.
Bugetul este de 3-4 mii lei, sa vad ce pot alege in banii astia.Placa video - cred ca mai bine iau Gigabyte Radeon HD7950, sa nu fiu nevoit sa o schimb prea curand in caz ca apare un joc misto si are cerinte mari. La ce m-am gandit eu depaseste 4000, acum sa vad ce voi face...
Multumesc pentru sfaturi.

| Me2 a răspuns (pentru Gabriel_Adrian_1993):

Atunci cumpara ce ti-am recomandat prima data, se va descurca foarte bine in gaming, de ce? PLACA VIDEO PUTERNICA + UN PROCESOR BUN, asta conteaza

| roormaf12 a răspuns:

Mda,destul de bun, dar in loc de Amdul ala ia-ti un Intel i7 si nu e cam mult 3TB...Cred ca iti ajungea si 1TB dar na cum vrei tu.