| Acaikus a întrebat:

Aș vrea să știu dacă Refresh rate-ul la monitor are vreo legătură cu FPS-ul. Am observat că videoclipurile îmi rulează la 60 FPS(se vede diferența clar cu ochiul), în schimb jocurile deși îmi arată 60 FPS nu se vede ca la FPS-ul acela, mai degrabă ca la 30. Aveți idee de ce? Mulțumesc anticipat.

7 răspunsuri:
| InVPent a răspuns:

Nu, nu are nici o legătură.

| ishallhelpyou a răspuns:

Folosesti cumva un laptop?

Ai incercat sa setezi jocul la 30 fps (limita din joc sau placa video) sa vezi daca este o diferenta?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru InVPent):

Cum nu, LOL.

Un monitor standard, de laptop, duce pana la 60 FPS.

Filmele pe youtube care merg in 60 fps sunt identice ca jocurile care merg in 60 fps, fps-ul este acelasi lucru, indiferent de aplicatie.

| Acaikus explică (pentru ishallhelpyou):

Da, am laptop. Păi nu știu să iau un exemplu concret. LOL sau Minecraft că acolo îmi arată fps exact. Dau frameurile la uncapped și tot degeaba. Deși îmi arată 60 FPS nu se mișcă de 60.

| ishallhelpyou a răspuns (pentru Acaikus):

Asta pentru că ai vertical sync, deși nu îți recomand să-l lași să treacă peste 60 FPS, în league dacă trece peste 100 FPS, când campionul o să facă mișcări bruște (schimbări de direcție) o să-l vezi cum se teleportează laughing

| Acaikus explică (pentru ishallhelpyou):

Știu de vert sync... Dar tot nu se mișcă de 60 sau mai mult nici cu el on nici cu el off. Nu că ar fi mare deranj, dar dacă pot să rulez 60 de ce să n-o fac?

| ishallhelpyou a răspuns (pentru Acaikus):

Pentru ca iti solicita placa video si procesorul, producand mai multa caldulra, automat scurtand viata laptopului, intra in setarile placii video si dezactiveaza power saving si selecteaza profilul bateriei pe maximum performance, o sa vezi ca o sa sara peste 60 dar o sa se incinga mai repede mai rau.