| Picasso69 a întrebat:

In momentul de față folosesc un TV pe post de monitor, care are rezoluția peste 1366 și refresh rate-ul 144, dar nu le pot selecta. Îmi apare doar 1366x768 și 60Hz. Am incercat sa descarc și driverele, să dau reinstall la Windows, dar nimic. Singura dată când mi-a mers, a fost cand îmi scria Non-pnp monitor.
Și încă o întrebare. Daca pun un monitor mai mic voi avea mai multe fps-uri? Vreau să știu dacă mărimea unui monitor afecteaza fps-urile in jocuri.
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Rezolutia activa a unui monitor afecteaza clar fps-urile, mai ales cand esti aproape de limita de performanta a placii video.

Concret, e una sa desenezi 1920 x 1080 pixeli = 2.073.600 pixeli de 25 de ori pe secunda (25 fps) si e alta sa desenezi 1366 x 768 pixeli = 1.049.088 pixeli de 25 de ori pe secunda (25 fps). Practic la Full HD trebuie sa desenezi de doua ori mai multi pixeli decat la HD. Depinde de peformanta placii video daca e in stare sa faca asta.

| flixbuster a răspuns:

Da model exact de televizor si model exact de PC (desktop/laptop) daca e de firma sau model de placa video daca PC-ul e no-name ca sa vedem mai exact ce si cum.