| Bandit06 a întrebat:

Am achizitionat o placa video Asus gtx 660 ti directcu2 2gb si am instalat-o pe un sistem cu amd fx 6350, 8gb ram, sursa delux 500w, hdd 1terra 7200rpm, treaba e ca dupa cam 30 de minute de gaming calculatorul s-a oprit si refuza sa porneasca, tind sa cred ca s-a ars sursa dar totusi nu miroase a fum, sistemul functioneaza acum cu alta sursa, oare e posibil sa fie arsa si sa nu miroase?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Sursa e dusa
nu stiu daca ai mai auzit de asta, dar sursele se consuma in timp, chiar cele scumpe, trebuie sa fie foarte scumpa si sa aiba o tehnologie numita "condensatori ceramici" (in specificatiile sursei e un procent care e "garantat"), ca sa nu se consume in timp

schimba sursa, insa cu o sursa buna nu ieftina (cel putin 150lei, alea ieftine sunt sub 100lei... si vorbesc numai de surse noi)

4 răspunsuri:
| SwagAlicious a răspuns:

Costel, Aceasta intamplare este cauzata de sursa. Nu are destula energie. Te sfatuiesc sa iti cumperi o sursa de 700w

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cum sa pui asa hardware pe o mizerie de delux, CUM? Zi mersi ca nu ti-a prajit componentele.

| Bandit06 explică (pentru ziftode):

Mersi! Eram aproape sigur ca e dus dar totusi mi se parea ciudat, crezi ca una de 500-600 e suficienta pentru sistem?

| ziftode a răspuns (pentru Bandit06):

Daca ti-a mers una foarte ieftina (delux ala), atunci da, sigur iti merge
insa as lua cu, cati mai multi watts te tine buzunarul ca sa se duca cat mai greu in timpwinking