| AlexandruPNV a întrebat:

Salutare, TPU!
De curând mi-am achiziționat un PC Gaming Diaxxa ce conține AMD Ryzen 9 5900x, 32 GB RAM 3600mhz, un ssd 1Terra și un ssd NVMe 256 GB, rtx 3070 8gb oc.
Am instalat windows-ul și driverele pe acesta, însă în momentul când îl deschid, după 2-3 minute, acesta se închide instant. Face asta de 2-3 ori după care funcționează normal.
După un timp mai lung, când îl deschid, se repeta această situație.
Știți cumva cauza și metoda de rezolvare?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Sursa defecta. Trimite-l in garantie sa iti dea altul. Sau renunti la garantie, cumperi o sursa 80 gold din banio tai, si o schimbi singur.

| NLS a răspuns:

Esti sigur ca apoi totul functioneaza bine, in jocuri si programe pretentioase?
Ai testat?

Daca da, si nu ai sigiliu pe sistem, poti incerca sa asezi placutele de ram din nou in sloturi (si le inversezi intre ele, placa 1 o pui in slotul placii 2 si viceversa)

Deasemenea, iti recomand sa verifici daca ai cea mai noua versiune de BIOS disponibila pe site ul producatorului placii de baza.
De unde ai instalat driverele? Manual, de pe site ul placii de baza, sau cu ajutorul unui program?

Dar Windowsul? De unde provine?

In ultima instanta, daca reinstalezi inca o data Windowsul de pe site ul oficial Microsoft, instalezi driverele de pe site ul producatorului si face la fel, incearca ce vezi aici: schimba bateria pastila de pe placa de baza.

https://forums.tomshardware.com/......y.3717242/

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Si de asemenea, ia in considerare ce a spus Wrench:
Aproape toate PC urile prebuild, ce nu sunt facute de Asus, Lenovo, HP, Dell, Fujitsu, etc, contin niste petarde de surse, in general no name, sau branduri "bombe cu ceas".

Daca din a treia merge normal, eu banuiesc niste condensatori, de calitate proasta.
Acestia se pot gasi fie in sursa, fie pe placa de baza.