| Ardimax a întrebat:

Salutare, am și eu o întrebare, doresc sa achiziționez o centrală termică electrica consum de 3kw și as dori sa o alimentez la un invertor auto care scoate curent NON-stop de 6kw invertorul sa îl pornesc de la o baterie auto de 12v și 80ah din invertor sa îmi plece curent spre centrală și un redresor auto care sa îmi încarce bateria. Se poate face așa ceva? Si nedumerirea este ca redresorul se oprește când bateria este încărcată și pornește când este descărcată. Ce as putea pune sa opresc curentul de vine din baterie spre invertor când centrală a ajuns la temperatura setată și se oprește sa nu îmi bage curent încontinuu?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Genial!
Dacă chiar pornește ceva din toată incâlceala asta, POATE merge 5 minute!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă o bagi direct în priză ieși mai ieftin.
Oricum, cu doar 3 kW nu încălzești mare lucru.

| carevaescu a răspuns:

Stai... Nu stiu daca am înțeles bine, dar cred ca tu vrei sa descoperi energie perpetua.

Mai bine bagi centrala in priza.

| UserRo10 a răspuns:

Imposibil sa creezi un perpetuum mobile. Multa, multa, multa energie va fi irosita in procesul de transformare prin generare de caldura