| costinvlad a întrebat:

Salutare. As dori sa stiu ce trebuie sa fac ca sa am acces de root adica la toate comenzile din BIOS. Am bagat parola de Administrator, si cand voiam sa intru in bios apasam enter fara parola si nu ma lasa, iar dupa ce am facut ceva in CMD din DVD-ul Windows 7, fara parola ma introducea in Acces Level User. Cum sa fac din nou asta sa am acces de root adica total? Ms mult de tot. Funda cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

La BIOS poti avea acces binar, accesand adresa de inceput si lungimea (luand ca masura un upgrade dat de producator), de unde il poti copia. Tot la fel, dupa modificarile facute, poti rescrie BIOS-ul cu programul dat de producatorul placii de baza.

14 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

BIOS-ul este independent de sistemul de operare, deci orice ai face in Windows, nu ai cum sa nu-l poti accesa. Pe de alta parte, ce intelegi prin "root"? Si ce vrei sa intrebi, pentru ca nu se intelege nimic din formularea ta.

| mihai69 a răspuns:

Accesul de root nu are legătură cu BIOS-ul.
Dacă vrei să intri în BIOS trebuie să știi parola pentru BIOS. Sau să o resetezi, dacă nu ți-o amintești (sau n-ai știut-o vreodată).

Bula
| Bula a răspuns:

Parola pusa pe BIOS-ul n-are nici o legatura cu Windows-ul.

Daca vrei sa ai acces la fisierele windows, trebuie sa bootezi cu un sistem de operare exterior, "live" sau prin comenzi DOS din meniul de "Command prompt", la pornirea sistemului.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Eu vreau sa am acces total la BIOS. Imi lipseste meniurile de chipset, OC, etc. Cum le pot accesa? Ms.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Ok. Ms. Cum gasesc in hex editor block-ul cu setarile chipset, toate? Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

E greu de dezasamblat BIOS-ul, dar fara nu poti face modificari, fiindca nu ai nici o informatie publica.

Nu inteleg insa, de ce vrei sa modifici BIOS-ul?

| costinvlad explică (pentru Bula):

Pentru ca am CPU pe 1 GHz si vreau sa il pun la 1, 3-1, 5 GHz si sa il configurez pentru performante maxime(las doar ce am nevoie pornit in BIOS). Ms. Unde gasesc bios schimbat pentru ASUS X55U-SX008D? Am vazut ca pot schimba bios pe pc dar nu am pc. Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Un CPU de 1GHz nu-ti va functiona la 1. 5GHz, iti trebuie alt procesor.
In laptop insa nu poti schimba procesorul ca la un PC, fiindca in majoritatea cazurilor nu sunt in soclu, ci lipite.
Chiar daca ai putea schimba procesorul, sistemul de racire va fi insuficient.

BIOS-ul contine doar programul de auto-testare si predarea boot-ului precum si informatiile necesare pentru conectarea dispozitivelor (porturile, intreruperile, etc.)
Este suficient sa nu instalezi driverele pentru dispozitivele nedorite sau oprirea lor din Device Manager, ele nu vor mai folosi din resursele sistemului.
Daca ai nevoie de viteza mai mare, poti dezactiva programele si functiile din windows nedorite (la setarile de performanta), poti opri programele ce pornesc impreuna cu windows-ul etc.
Sunt multe setari posibile cu care se poate mari viteza in ansamblu chiar de cateva ori (nu doar cu 50%, riscand distrugerea sistemului).

| costinvlad explică (pentru Bula):

Dar daca fac sa am OverClock in BIOS ar trebui cooler extern puternic? Si racire mai buna? Ms. As pune alt CPU.
Socket FT1 VGA ceva de genul. Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

La overclock, temperatura creste cu patratul frecventei.
In laptop greu poti face racire mai buna, doar daca folosesti ventilator extern, dar este insuficient la overclock puternic.

Solutia este doar setarea windows-ului, eventual folosirea unui windows 7, sau schimbarea laptopului, cu totul.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Am inteles. Ms. Am gasit in Regedit @%SystemRoot%\system32\Imhsvc.dll.-101
Ce trebuie sa modific? Ms.

https://m.facebook.com/......0235046856

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Nu ai ce umbla cu regedit, fiindca strici Windows-ul!
Trebuie doar sa setezi PERFORMANTA sistemului la maxim.

| costinvlad explică (pentru Bula):

Nu am windows. Este stricat HDD(din cauza unei lovituri). Ms.

Bula
| Bula a răspuns (pentru costinvlad):

Cu 50 lei iti poti cumpara un HDD second hand (120-160GB) in stare buna, scapi de toate belele ce ai putea avea daca strici BIOS-ul...