| Lipsa47 a întrebat:

Sall. Cum intru pe administrator si cum pot scoate parola de la bios ca mi-am bagat si nu mai stiu sa o scot?

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Salutare. Nu am inteles, ai parola pe BIOS sau pe contul de user Windows? Daca ai pe Windows e mai simplu, intri in Safe Mode ca administrator si de acolo scoti parola (sau descarci de pe net vreun programel de stergere a parolei, se gasesc). Daca e parola de BIOS e ceva mai complicat, pentru ca trebuie resetat BIOS-ul. Cel mai usor mod de a-l reseta este sa scoti bateria CMOS pentru vreo 10 minute (calculatorul deconectat de la curent), apoi sa o pui la loc. Atentie, resetarea BIOS-ului nu te scapa decat de parola de BIOS, daca totusi ai parola pe contul de Windows incerci cu Safe mode etc. Mai depinde si ce versiune de Windows ai. Daca nu reusesti da-mi mesaj privat. Succes!

| BMA a răspuns:

Salut.pentru a scoate parola de pe bios nu trebuie sa intri in windows pe cont de administrator, intri simplu in bios si acum depinde de bios.Sunt niste parole de backdoor, cu care poti reseta/elimina parola: pentru bios de la imi: a.m.i., aaammmiii, imi? sw, ami_sw, bios, condo, hewitt rand, lkwpeter, mi, password
pentru bios de la award:01322222, 589589, 589721, 595595, 598598, alfarome, ally, apaf, award, award pw, award sw, award? sw, award_pw, award_sw, awkward,, biostar, concat, condo, d8on, djonet, hlt, j256, j262, j322, j332, lkwpeter, pint, pint, ser, sky_fox, syxz,, zaaada,
pentru bios de la phoenix : bios, cmos, phoenix