| SynapseNinja a întrebat:

As vrea să știu și eu cum să pot schimba rezoluția de la un fișier video. De exemplu, dacă am un fișier de 720×480p și același vreau să îi transform rezoluția în 4096×2160p. Trebuie vreun program ceva?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Schimbarea rezolutiei se poate face cu un program de editare video sau de schimbarea rezolutiei (exista inclusiv convertoare online).
Daca maresti rezolutia unui film sau poza, toate puntele se vor vedea cat bolovanul, se va strica calitatea.
Cel mai bine e sa vizualizezi in formatul original, monitorul /tv-ul isi va face optimizarea pentru iaginea ceea mai buna dpdv calitativ.

8 răspunsuri:
| florinmitroi a răspuns:

Click dreapta -> delete system32

| raz0000001 a răspuns:

Dwa, si se va vedea ca naiba smr

| NGheorghe a răspuns (pentru florinmitroi):

In start menu, la "search" scrii: regedit. Când îți apare, dai click dreapta și alegi "run as administrator"... Așa intri în editor de registru. Acolo, în sus în menu, alegi "search and replace all" si la search pui 720, iar la replace pui 4096. După ce le-ai schimbat pe toate (în 3 sau 4 locuri), după faci la fel pentru 420 și cât vrei tu... sau 2160. Când ii gata dai un "save" și ieși afară.
Dacă nu îți plac cum se vad filmele atunci trebuie sa alegi alte valori.

| sierra1 a răspuns:

Vrei să-l vezi pe un TV 4K?

| ywar a răspuns:

Cum dracu' sa modifici tu din 720 in 4096, daca NATIV-filmul are 720. Nu poti sa faci din rahat - bici.

| SynapseNinja explică (pentru sierra1):

Exact

| sierra1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Nu-l converti! Pierzi calitate, lasă-l așa si - cum zice și bula - lasă TV-ul să redimensioneze imaginea la redare

| Uvox a răspuns:

Vad ca numai sfaturi "bune" ai primit. Sa nu la aplici. big grin
Conversia dintr-o rezoluție in alta se face numai folosind un program.
Ce vrei tu se numeste up-scaling si televizoarele FHD sau peste o fac automat deci nu are sens sa te chinui, nu se va vedea mai bine ci poate chiar mai rau.