| bibi5961 a întrebat:

Salutare. Care windows este mai bun? Ce sa aleg? Windows 7? sau windows 10?! Pentru cel mai argumentat raspuns, voi da funda! Multumesc!

13 răspunsuri:
| Daniel2836 a răspuns:

Salut,
Recomand Windows 7, deoarece este mai ușor de utilizat, 53.4% din populația omenirii îl au deci per total este foarte bun pentru jocuri.

| bibi5961 explică (pentru Daniel2836):

Nu ma joc

| Daniel2836 a răspuns (pentru bibi5961):

E bun și pentru celelalte aplicații.

| Cineoare007 a răspuns:

Daca nu te joci incearca sa folosesti Linux. E mult mai sigur ca windows.

| Ana9999 a răspuns:

Eu am avut ambele sisteme de operare si pot sa zic ca imi place mult mai mult 10, motiv pentru care am si ramas la el. Sta foarte bine la viteza in comparatie cu 7, mai bine zis am impresia ca 7 se simtea mai greoi pe specificatiile mele, pe cand 10 se simte de parca ar fi fost facut pentru specificatiile mele, desi vorbim tot despre 64 bit in ambele cazuri. Pe 7 am avut experiente neplacute cu faptul ca nu erau driverele compatibile (desi scria ca erau compatibile cu el), la mine niciodata nu a functionat bluetooth pe windows 7, la 10 nici macar nu era nevoie sa instalez toate driverele, am avut bluetooth fara sa imi instalez nimic (cel mai probabil a fost instalat automat vreun driver), reteaua wireless e mult mai stabila, deci se vede in mod clar o evolutie in special pe partea de conectivitate. Nu stiu ce sa zic despre jocuri pentru ca aici nu am sesizat nicio diferenta intre cele doua sisteme de operare, probabil ca sunt anumite jocuri la care se observa mai bine eventualele diferente. Un minus pentru unii ar fi faptul ca nu se puteau dezactiva update-urile automate pe windows 10, dar versiunea mai recenta iti permite sa alegi daca vrei sa faci update sau nu. De asemenea, o alta diferenta majora este faptul ca esti obligat sa scrii un cod pin asociat contului de fiecare data cand il deschizi, dar eu chiar apreciez asta, pentru ca astfel nimeni nu poate umbla in laptopul meu fara accesul meu. O alta diferenta este ca nu mai exista Internet Explorer, ci Microsoft Edge, care chiar este un browser demential de rapid, din punctul meu de vedere mult mai rapid decat Chrome. Mai ai de asemenea si un asistent vocal, Cortana, care este disponibil doar daca ai in setari limba engleza si locatia in SUA. Mie windows 10 mi se pare o versiune cu aspect si functionalitati imbunatatite a lui windows 7 si desi initial a avut cateva bug-uri (in special la sunet), acum pare ca totul este in regula cu el si merita incercat.

| CPAElites a răspuns:

Windows 10! De ce? Pentru ca :
- Mai stabil
- Mai rapid
- Suport pentru Direct X12

| Ana9999 a răspuns (pentru Ana9999):

Si pentru ca de fapt ai cerut o recomandare in privinta alegerii, eu ma abtin sa spun ceva aici, alegerea este a ta in functie de ce preferinte ai. Pentru cei care s-au obisnuit cu 7, s-ar putea ca 10 sa para cam ciudat si sa simta nevoia de a trece la cel vechi. Eu am avut ocazia sa testez windows 10 pe o masina virtuala inca de cand era recunoscut ca Windows 6 si arata aproape identic cu windows 8.1, am vazut cat de multe probleme a avut si cum a evoluat pas cu pas cu multa munca pana a ajuns in stadiul in care l-am considerat potrivit pentru pc-ul meu. Eu zic ca e un sistem de operare care merita incercat in general.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu iti scriu de pe Linux. Am folosit toate versiunile de Windows (10 il am chiar cu licenta). Nu ma intorc pe Windows decat in rare cazuri independente de vointa mea. Oricum Windows 7 este mai usor pentru jocuri si softuri necumparate cu licenta. Windows 10 le gaseste si le blocheaza. Linuxul nu este sistemul ideal pentru jocurile moderne.

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

7 este aproape de finalul vietii, suportul tehnic pentru el este aproape gata. Ceea ce inseamna ca nu vei mai primi update-uri, ceea ce nu este chiar foarte bine. 10 este un sistem ok, daca este si setat asa cum trebuie nu ofera probleme mari. Si merge cam fara probleme cu tot ce inseamna aplicatie.

| bibi5961 explică (pentru CiupercuțulCrăcănat):

Imi poti spune cum "trebuie" bine setat windows 10? sau ai vreun site unde as putea vedea cum sa setez oke win 10? Si inca o intrebare, sa fac upgrade de la win 7 la 10 si apoi sa sterg windows.old? sau sa fac un clean install. merci!

| Stefanluca20032003 a răspuns:

Windows 7 e cel mai bun de exemplu pe windows 8 sau 10 sunt aplicati si jocuri care nu sunt compatibile in timp ce pe 7 sunt.Pe scurt eu iti recomand 7 ultimate pe acesta il am si eu

| Ana9999 a răspuns:

Eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa nu reuseasca sa instaleze aplicatii crackuite pe windows 10. Din ce am inteles eu din articol este vorba despre aplicatiile din Windows Store la care oricum n-ai niciun interes sa piratezi ceva (ca utilizator obisnuit) ca doar sunt gratuite si in mare parte sunt niste jocuri plictisitoare care oricum n-ar fi interesat pe nimeni.