| Cosminovici18 a întrebat:

Salutare din nou! Si acum va intreb ce parere aveti despre tarile care aproba homosexualitatea adica sa se casatoreasca 2 gay/2 lesbience? dau funda unui raspuns argumentat!

Răspuns Câştigător
| PinkPanther a răspuns:

Nu am nici o parere, fiecare face ce vrea si ce simte ca il face fericit. E doar treaba lor.

31 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu cei care aproba homosexualitatea nu am absolut nimic. Totusi, ar trebui inventat un termen pentru casatoria intre doua persoane de acelasi sex, pentru a nu se creea confuzii si pentru a evita discriminarea pozitiva.

NOname
| NOname a răspuns:

Ce părere am despre aceste țări? Că sunt ceva mai evoluate decât restul. Iar cei care le conduc au o minte mai deschisă și mai lipsită de prejudecăți. Nu pot decât să-i felicit.

| ines a răspuns:

Da sunt de acord. Si daca nu le aproba sa se casatoreasca tot erau impreuna si ce mar deranja pe mine asa ceva fiecare cu dorintele lui si problemele lui.

| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Nu vad ce ar avea cu oameni daca ei doresc sa faca asta nu e nici o problema din partea mea. Nu e ca si cum daca se casatoresc homosexualii sau lezbienele ar schimba cu ceva lumea... Din contra poate ar fi mai buna.

| elasexygagica a răspuns:

Eu sunt de acordlove struck

| Cosminovici18 explică (pentru elasexygagica):

Esti lezbi?

| elasexygagica a răspuns (pentru Cosminovici18):

Sunt hetero si am mintea deschisa si sunt de acord cu casatoriile intre aceleasi sexe

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosminovici18):

laughinglaughing ce direct ai fost laughing

| Cosminovici18 explică (pentru anonim_4396):

Da mersilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna skittles007! (ador...numele tau:P:P)
eu una nu sunt de acord cu legea care aproba astfel de anormalitati, din doua puncte de vedere: moral-1, si religios-2.
Sunt crestin-ortodoxa, si am auzit de mai multe ori vorbindu-se despre sodoma si gomora, exact lesbianismul si homosexualitatea. Detalii despre evenimentele petrecute în Sodoma şi Gomora aflăm exclusiv din Sfânta Scriptură, descoperirile arheologice şi legendele care circulă astăzi încercând doar să confirme scrierile biblice. Păcatul sodomiei se numeşte astfel de la denumirea cetăţii Sodoma şi reprezenta, în perioada vechitestamentară, unul dintre cele mai grave acte pe care omul le putea face, iar Sfânta Scriptură spune că acesta este un păcat de moarte. Din cauza săvârşirii acestui păcat, vechile cetăţi Sodoma şi Gomora au ajuns proverbiale pentru răutatea şi stricăciunea lor, iar dacă locuitorii acestora au fost pedepsiţi cu moartea, înseamnă că acesta este un păcat de moarte.Aceste este un pacat foarte vechi, flam despre el ca: ¨Asemenea şi bărbaţii lăsând rânduiala cea după fire a părţii femeieşti, s-au aprins în pofta lor unii pentru alţii, bărbaţi cu bărbaţi, săvârşind ruşinea şi luând cu ei răsplata cuvenită rătăcirii lor. Şi precum n-au încercat să aibă pe Dumnezeu în cunoştinţă, aşa şi Dumnezeu i-a lăsat la mintea lor fără judecată, să facă cele ce nu se cuvine. (Romani 1:27-28)
Păcatul sodomiei denumeşte orice manifestare anormală de natură sexuală. Din punct de vedere spiritual, acest păcat este considerat ca o ameninţare gravă a sfinţeniei spre care omul a fost creat să tindă. Etimologic, rădăcina cuvântului, sodom, înseamnă a (se) nimici, a (se) prăpădi. http://www.ziarullumina.ro/articole; 337; 0; 2902; 0; Sodoma-si-Gomora-locul-de-unde-pacatul-a-strigat-pana-la-Cer.html ai aici mai multe detalii.
Acum sa ne gandim si logic: de ce nu a mai facut Dumnezeu din coasta lui Adam inca un barbat, si a facut o femeie? nu tocmai pentru evidenta dependenta dintre acestia?
Daca peste ani se va oficia doar acest tip de relatii, devenind cele barbat-femeie ilegale :D Doamne fereste!, cum ne vom mai inmulti ca neam? Chiar dacă am evalua homosexualismul având în minte faptul că evoluția este adevărată nu am putea ajunge decât la concluzia că homosexualismul nu oferă defel un avantaj de supraviețuire și propagare a materialului genetic (dimpotrivă). Atunci care este motivul pentru care se promovează aprobarea lui? Din moment ce efectele lui sunt demonstrate ca fiind negative, de ce nu se practică o combatere a lui în detrimentul promovării aprobării lui?
Din punct de vedere moral iarasi nu sunt de acord. chiar daca Oscar Wilde spune ca ¨Moralitatea este pur şi simplu atitudinea pe care o adoptăm faţă de oamenii care nu ne plac.¨, eu tind sa cred ca ea este legea bunului simt lasata ed stramosi si transmisa din generatii in generatii. Ei au existat, dar au fost starpiti. apoi au reaparut, abia dupa o mie de ani. sau doua. unde intalneam stra bunici de ai nostri gay? sau lesbi? Daca Dumnezeu a crapat pamantul in doua pentru ca sodoma si gomora sa fie inghitite, noi de ce reaprindem pacatul?
Homosexualitatea este o chestiune de etică si moralitate. Oamenii care au atractii homosexuale nedorite au dreptul la tratament pentru a reduce aceste atractii. Dar, înainte de toate, ei trebuie lăsati să afle că există această posibilitate: http://www.narth.com/docs/rom-immutable.pdf.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi daca tot vrei sa o dai in religie ai uitat ca doua familii au scapat din orase ca vezi domne ei erau cuminti... Eh daca homosexualii si lezbienele vor sa se casatoareasca e fix problema lor si nu vad ce treaba ai tu cu viata lor? Poate eu de maine nu am chef sa iti vad fata pe strada asa ca de maine sa iti tragi o burka pe freza! Si nu mai vorbi de bun simt ca daca derulam firul vietii tale eti poate mai imorala si mai lipsita de bun simt decat majoritatea lezbienelor si homosexualilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Poate. nu ai de unde sa stii. Raspunsul l-am dat pentru intrebarea lui skittles, argumentat asa cum a cerut. acelea sunt argumentele mele. nu ma apuc sa fac o reforma, doar ca aceasta e parerea mea. Cat de morala sau imorala sunt, asta nu te priveste. Nici pe mine nu ma intereseaza cine este gay sau nu. Atata doar ca nu sunt de acord cu aceste manifestari, ok? ai ceva in potriva cu parerea mea? din cate stiam, fiecare are dreptul sa isi sustina parerea personala. Eu asta am facut. Neclaritati?

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu doar puneam in evidenta cat de ipoctiti sunteti atat tot happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Se spune ipocriți. si trebuie sa ai argumente mai solide pentru aceasta afirmatie. ce inseamna pentru tine un om ipocrit, ucigasuledeprostie?

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru anonim_4396):

Da tastatura mai joaca feste nu contest faptul ca am scris gresit dar nu cred ca eram la lectia de gramatica. Pai ca sa depistezi un ipocrit ( in cazul tau ) te uiti in oglinda. Nu mai cautati sa ii judecati pe altii inainte sa va judecati pe voi insiva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Si cu ce te-am judecat eu pe tine ma rog? Chiar vreau sa stiu.
Si mai vreau sa stiu daca un om ipocrit se cunoaste dupa exterior sau dupa interior, ca in cazul acesta as imprumuta si altora oglinda mea. Poate tie.

| Ucigasuldeprostie a răspuns (pentru anonim_4396):

Eh hai ca nu mai ma cert cu tine ca oricum am dovedit ce era de dovedit. O zi placuta in continuare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ucigasuldeprostie):

Da, si tu sa ai o zi placuta. La fel ca a mea

| Cosminovici18 explică (pentru anonim_4396):

Oameni buni eu am pus o intrebare despre opiniile voastre iar voi ati facut un cior bor dintr-un topor un chat in care va certati!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosminovici18):

Imi cer iertare ca am degenerat, ucigasuldeprostie a dat dovada de intelepciune si a renuntat primul, poate ca nu trebuia sa reactionez chiar asa, dar cand am argumente, am, si nu ma intrece nimeni la contrazis, decat daca are argumente mai solide decat ale mele. Si tot ador numele tau laughing

| Cosminovici18 explică (pentru anonim_4396):

Ti-am dat un raspuns intrebarii tale cu ziua ta de vineri

| Cosminovici18 explică (pentru anonim_4396):

Nu tu trebuie sa-ti ceri iertare ci UcigasulDeProstie el a inceput e si normal sa te certi cu el daca el a inceput deodata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosminovici18):

Vezi ca am trimis mesaj. multumesc de sustinere.

| Marius151 a răspuns:

Deci nu are nici o legatura cu ce aproba tarile, in opinia mea homosexualitatea este o boala psihica, noi tindem sa fim atrasi de sexul opus daca avem o structura psihica buna. Cei care sunt homosexuali poate au ceva "nelalocul" lui.
Si nu sunt de acord cu tarile care legalizeaza casatoria intre persoanele acestea, dar nici cu cele care sunt total contra.
Atata timp cat nu ne deranjeaza noua viata, pot sa faca ce vor atat timp cat nu doresc copii, pentru ca un copil cu 2 tati sau cu 2 mame...sunt sanse sa nu se dezvolte normal si ganditi-va ca acel copil ar fi condamnat din punct de vedere social.