| Alexuc03 a întrebat:

Salutare!
Dețin o sursă Chieftec iArena de 700w şi vreau să o folosesc într-un sistem cu Ryzen 5 3600 şi RTX 3070. Este o sursa ok sau trebuie să o schimb?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E arhisuficientă

| marinaru777 a răspuns:

De la 500w cred ca e suficienta 700w e mai mult ca sigur buna

| Alexuc03 explică (pentru sierra1):

Eu îmi fac griji mai mult despre "calitatea" sursei. Mă gândeam să iau alta mai de "renume" gen corsair, seasonic cu certificare etc dar nu ştiu dacă are rost.

| sierra1 a răspuns (pentru Alexuc03):

" | Alexuc03 : alta mai de "renume" gen corsair, seasonic cu certificare" - e un moft dar e treaba ta, sunt banii tăi, îi gestionezi cum vrei!

| Ionut73027 a răspuns (pentru sierra1):

Un moft sau o siguranta, in caz ca acea sursa nu are protectiile necesare?

| sierra1 a răspuns (pentru Ionut73027):

" | Alexuc03 : alta mai de "renume" gen corsair, seasonic cu certificare"

Ințeleg că eticheta e problema. cum spuneam; e treaba ta, sunt banii tăi, îi gestionezi cum vrei!

| Alexuc03 explică (pentru sierra1):

Iti dai seama ca nici mie nu imi convine sa dau alti bani pe alta sursa. Zic doar sa fie ok cea actuala. Neavand acea "certificare" etc. e normal sa fiu putin sceptic.

| Andryez a răspuns:

Noile modele de procesoare consumă puţin, e super perfectă pentru Build-ul tău happy