| Xenoverse a întrebat:

Intampin o problema, am vrut sa instalez pe laptop windows 10 home descarcat de la Microsoft, mi-am facut stick-ul de instalare cu windows 10 cu rufus si dupa aceea a mers ok operatiunea de instalare pana la punctul cand mi-a cerut contul de Microsoft si problema e ca nu am cont la ei si nu pot duce instalarea pana la capat, ce sa fac?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Iti faci cont de Microsoft, e gratuit. De altfel, nu ai nevoie de licenta pentru Windows 10, merge si fara.

https://www.youtube.com/watch?v=8bJrWrTSHvY

| DaniTDCI a răspuns:

Iti faci un cont gratuit la Microsoft si gata, nu trebuia sa faci stick cu windows 10 de oarece poti descarca pachetul windows 10 direct de pe internet in calculator, fara sa mai faci stick bootabil

| flixbuster a răspuns (pentru DaniTDCI):

Poti te rog sa faci un tutorial cu instalarea Windows "direct de pe internet in calculator" pe un calculator fara sistem de operare? Sau sa ne zici si noua pas cu pas cum se face?

| flixbuster a răspuns:

Daca ai instalat Windows 10 1909, am observat si eu ca Microsoft au facut imposibil sa instalezi Windows 10 1909 cu cont local daca esti conectat la Internet cand instalezi.

Solutia mea: instalezi deconectat de la Internet. Daca ai cu fir, scoti firul inainte sa incepi sa instalezi si il bagi doar dupa ce termini. Daca ai wireless, nu te conectezi la nici o retea pana nu termini.

| DaniTDCI a răspuns (pentru flixbuster):

Desigur, iti faci un cont pe Microsoft, scrii pe net windows 7 to 10 upgrade, iar apoi intri pe site-ul oficial de la Microsoft, acolo descarci un pachet iar apoi il deschizi, el face toata treaba, isi face upgrade iar dupa ce e gata, windows 7 il poti sterge fara probleme, e asa greu de crezut?

| flixbuster a răspuns (pentru DaniTDCI):

Hai sa iti scriu cu litere mari: PE UN CALCULATOR FARA SISTEM DE OPERARE!

Daca nu stii ce e aia: un calculator la care cand il pornesti nu se incarca nici un Windows. Iti ramane cu un ecran negru si un cursor alb care clipeste sau iti scrie "No Operating System Found" sau alte variante echivalente.

Ce descrii tu este un in-place upgrade de la Wx (cu x in {7, 8}) la W10.

Din ce scrie OP-ul, cu Rufus si alea, pare ca are un laptop fara OS pe care incearca sa instaleze Windows 10 de la zero, pe gol si nu upgrade de la versiune anterioara de Windows.

| DaniTDCI a răspuns (pentru flixbuster):

Bai omule dar acest individ nu a specificat daca are acces la laptop, adica daca ii porneste si ii booteaza pe windows.