| bogdan92is a întrebat:

Salutare TPU
Am de 5 ani un monitor Prestigio p3154 si de cand l-am achizitionat imi face probleme in sensul ca atunci cand e mai cald afara(peste 25 de grade) dupa cam trei sferturi de ora se inchide cam un minut dupa care reporneste si aceasta treaba se repeta din 5 in 5 minute. Presupun ca se incalzeste prea tare si de asta.
Credeti ca merita sa il duc la un service sau nu se poate face nimic?
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Gradinaru_Catalin_1998 a răspuns:

Man iti voi spune eu pentru ca am intampinat si eu aceasta problema.
Materialul din care este fabricat monitorul absoarbe caldura si poate ca il ai si sub geam unde bate mereu soarele, iar in interiorul lui se afla un led de protectie acel led este pentru protectie atunci cand este o cadere de tensiune si fluxurile de energie sunt mari majoritatea monitoarelor mai vechi sau mai "proaste" se ard si nu mai pornesc acea chieste mica e pentru protectia asta daca vr sa nu mai faca asa dul la un specialist sau incearca chiar tu sa i maresti optiunile adica
incloc sa faca asa la 25-30 de grade sa faca la 40-60 nu are cum sa fie asa de cald. Sper ca te-am ajutat
Funda?

4 răspunsuri:
| gago a răspuns:

Poti sa incerci sa-l ducithinking dar inainte sa-l duci, incearca sa iei un driver nou, ori sa-i dai un update, daca dupa ce ai facut asta nu merge, incerca alta varianta: desfa unitatea si curata-l, daca nici asta nu merge thinking de la priza nu cred thinking

| RaduGsm23 a răspuns:

Incearca sa ii faci un update la Placa Video, si daca iti va face la fel, cauta prin prieteni o placa video de proba, ca sa nu investesti aiurea banii in monitor care este bun...

| bogdan92is explică (pentru Gradinaru_Catalin_1998):

Trebuie un driver sau ceva pentru a modifica temperaturile?
Dau funda!

| Gradinaru_Catalin_1998 a răspuns (pentru bogdan92is):

NU neaparat trebuie dus la o firma ceva si i zici ce vr sa faci daca nu il poti desface chiar tu dar nu poti face tu asta deoarece instaleaza firma chestia asta deci 25 lei iti ia?