| Valentin100 a întrebat:

Am o problema cu un procesor AMD Athlon 64 X2 dual core 4200+ socket 939 care se incalzeste foarte repede. (placa de baza ECS K8T890-A, cu DDR1 400 - 2GB dual channnel, pe un Windows 7 32 biti)

Initial am avut procesor Athlon 64 3000+, apoi Athlon 64 3700+ si avand in vedere ca nu eram multumit de viteza procesorului, am facut upgrade la Athlon 64 X2 dual core 4200+. Cu primele 2 procesoare nu am avut probleme cu temperatura, dar cu ultimul, adica dual core asta am probleme mari de tot cu temperatura, in sensul ca se incinge rau de tot.

In bios de exemplu, cand pornesc computerul pleaca de la 50 grade si urca continuu pana la 100 grade, cand eu il inchid de frica. (in medie cam 1 grad la 5 secunde creste)
Deci in bios, fara sa fac nimic se incalzeste foarte mult si repede, culmea, unde nu il solicita nimic.

Apoi cand intra in windows, foarte ciudat, temperatura este mult mai mica, cam 40 grade. (imediat dupa ce ies din bios si intru in windows)
Eu nu inteleg cum de in bios creste temperatura continuu pana se opreste si inchide PC-ul, iar in windows daca nu il pun la treaba sta in 40-45 grade.
Deci asta ar fi prima intrebare : de ce in bios si in windows este diferenta atat de mare.

Iar a 2-a problema este ca daca solicit procesorul, de ex pun un videoclip youtube in HD temperatura ajunge si la 110 grade cand mi se opreste computerul. (am instalat 2 programe care monitorizeaza temperatura CPU)

Deci ce as putea sa-i fac acestui procesor athlon dual core 64 4200+ pe socket 939 pentru a-l putea folosi, pentru ca se incalzeste si imi opreste computerul.

Mentionez ca am un cooler care a fost folosit cu athlon 64 3000+ si 3700+, sa fie oare cooler-ul de vina, adica sa nu faca fata unui asemenea procesor?
Coolerul are cam 3000 de rotatii/minut.
De asemenea nu am folosit pasta termoconductoare cand am instalat procesorul, o sa imi cumpar si o sa folosesc in curand, dar totusi care este problema cu aceasta incalzire a CPU dual core 4200+?
(este incredibil ca CPU sa ajunga la peste 100 grade in bios, sau 110 grade in windows cand il solicit mai tare si cand imi stinge computerul etc)

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Se vede ca te "pricepi"!
Dupa ce l-ai chinuit fara pasta te mai intrebi ce are de nu merge? Temeperatura de prag te doare mana sa o setezi la 70 de grade in BIOS? O lasi sa urce la 110 grade sa prajesti procesorul si protectia interna? Multa minte minte aveti fratilor!

41 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

La prima intrebare raspunsul ar fi ca in Windows iti merge power managementu' cum trebuie si ii reduce frecventa cind nu e folosit. La a doua ti-ai raspuns singur. X2-ul are un TDP mai mare decit cele single core si nu face fata coolerul. Legat de treaba cu pasta, felicitari! Esti idiot cu diploma. Nu e incredibil nimic. E incredibil cit de cap de musca poti sa fii. Pui un cular vai de el, fara pasta, si te miri cum de se prajeste procesorul?

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Deci dupa cum i-am raspuns si lui ViorelMarian, pasta nu a schimbat cu nimic radical lucrurile...(de asta nu am pus accentul pe pasta, pentru ca stiam ca nu e un factor decisiv si care ar putea rezolva problema)
Adica cu pasta noua pe care am cumparat-o astazi, procesorul 4200+ a ajuns cam in 2-3 minute de vizionare videoclip HD 1080 la imensa temperatura de 115 grade cand computerul s-a stins. Deci si cu pasta face la fel.
Daca te ajuta cu ceva, pot sa iti spun ca am pus un Athlon 64 X2 dual core 3800+ care merge mult mai bine dpdv al temperaturii, adica si dupa 15 minute de vizionare videoclipuri HD 1080 a ajuns maxim la 94 grade.
Coolerul am mai spus este FOXCONN 2ZQ99-054 care am citit ca este ok pentru Athlon 64 x2 dual core cum am eu pe ambele, deci poate nu e de la cooler.
Dar atunci care ar putea fi problema?

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Fugi breh cu petarda aia de cooler! Ai airflow in carcasa de vreo culoare? Nu cumva radiatorul coolerului e plin de praf? Temperaturile alea ale tale sint SF. Fie iti raporteaza aiurea senzorii (ceea ce nu ar fi o noutate), fie ai o problema serioasa de fixare a coolerului/disipare a caldurii de catre radiator. Asa si eu am schimbat carcasa si a trebuit sa intorc coolerul asa ca l-am scos/pus la loc fara sa ii schimb pasta. Diferenta e ca in cazul meu discutam de un i3 2120 si un Scythe Katana 3 care oricum nu vad mai mult de vreo 50 de grade nici in mama loadului. La 21-22 de grade in camera de obicei stau in maxim 40. Fa rost de un cooler serios si testeaza. Sau cumpara unul. Nu te uita nici la cum arata si nici la rpm. ci la capacitatea de disipare. Macar asa ceva sa iei - http://www.pcgarage.ro/coolere/arctic-cooling/alpine-64-plus/

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Nu stiu de ce spui ca e petarda de cooler, cand el este recomandat pentru Athlon 64 X2 dual core, dar in sfarsit, nu te contrazic...am lasat si unitatea cu usa deschisa si nu e nici o diferenta; deci nu e de la air flow in carcasa.Binenteles ca radiatorul cooler-ului nu are picatura de praf, eu personal am desfacut cooler-ul si m-am uitat la el. Stiu ca temperaturile sunt SF, de asta ma agit atata sa rezolv problema, dar sunt convins ca sunt reale, pentru ca atunci cand un soft de windows a raportat 115 grade, computerul s-a inchis; deci e clar ca temperaturile sunt reale, din moment ce sistemul se inchide(am downloadat 2 softuri de monitorizare a temperaturii in windows, si amandoua arata la fel). Nu cred ca am o problema de fixare a cooler-ului, din moment ce am incercat cu atatea CPU, athlon 64 3000+, athlon 64 3700+, athlon 64 X2 dual core 3800+, athlon 64 x2 dual core 4200+ etc.singurul cu care am probleme grave e 4200+ care imi stinge computerul. (e drept ca si cu x2 3800+ ajung la 90 grade cand il fortez, dar macar nu se stinge)
Mersi de solutia cu schimbarea cooler-ului, o sa mai incerc ceva variante, si daca nu se schimba nimic, poate o sa incerc si cu un cooler mai nou, mai bun, poate cel recomandat de tine. (ma refer ca o sa incerc si solutia lui ViorelMarian cu speedfun, care mi se pare foarte interesanta)
Mersi pentru raspuns.

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

RADIATORUL, nu VENTILATORUL. Subliniez ca poate nu ai fost atent. Pai daca senzorul arata prost, tu poti sa folosesti si 20 de programe de monitorizare, ca tot prost o sa arate. Povestea cu SpeedFan mi se pare inutila. Coolerul ala e controlat din BIOS, in principiu, si nu poti sa ii maresti viteza peste cea maxima oricum.

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

A, inca o chestie - placa de baza are ultima versiune de BIOS? Aparent nu conteaza, da' cine stie...winking

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Da, vb despre ambele, nici ventilatorul, nici radiatorul nu au pic de praf...
Placa de baza ECS K8T890-A are versiunea de bios v02.54, nu am verificat daca e ultima...
Cooler-ul este FOXCONN 2ZQ99-054, am facut 2 poze dar nu stiu sa le atasez :), dar poti sa il vezi in poze la link-ul :
http://www.ebay.com/......0958514031

Sunt 3 poze, cred ca iti dai seama de cat de bun este :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai pasta? Pai cine conduce racirea? Pasta TERMMO CONDUCTOARE nu e clar? Pasta aceea "ia raceala din aer si o conduce in sistem". Pune-i urgent pasta termoconductoare si vei vedea diferenta. Fara pasta nu raceste nimeni si sigur ca urca temperatura brusc.

| Valentin100 explică (pentru anonim_4396):

Am explicat, din pacate am pus pasta si nu s-a schimbat radical problema, poate foarte putin, acum ajunge cu 15 secunde mai tarziu in 115 grade happy

Daca altcineva are o alta parere, eu cred in acest moment, dupa toate testele facute ca mai sunt doar 2 variante de rezolvare, daca aveti alta parere, va multumesc si astept raspunsul :

1) Procesorul este "defect" si se incalzeste prea mult, cum nu ar trebui...dar aici e ciudat oarecum ca totusi nu e stricat final, adica merge etc

2) Poate totusi acest cooler, desi este recomandat pentru procesoarele Athlon 64 X2 dual core (deci si pentru ale mele 3800 + si 4200+), cine stie, si-a pierdut din performanta, si nu mai raceste ca la inceput, desi mentionez, sta in 3000 de rotatii. Poate fi coolerul de vina, sa fie "invechit"? Adica am mai citit parca pe net ca unii l-au deschis si l-au uns cu nu stiu ce happy ulei, etc happy

| Țoglă a răspuns:

Schimbă-i pasta termoconductoare

| Valentin100 explică (pentru Țoglă):

Am pus pasta dar nu a schimbat radical problema...computerul chiar cu pasta noua pusa, s-a incins la 115 grade in windows cand vedeam un videoclip HD
1080 si s-a inchis...cum facea inainte fara pasta...

| Țoglă a răspuns:

Atunci mergi cu PC la o diagnosticare.Cred că îi vreo 30 de lei și afli exact ce are.

| ViorelMarian a răspuns:

Salut Valentin!
caldura in exces de la procesor poate avea mai multe cauze si anume:
1.Ai aplicat corect pasta termoconductoare pe procesor? pentru ca daca nu asta este grav deoarece pasta termoconductoare este recomandat sa fie schimbata undeva la 2-3 ani.
2. Te-ai gandit bine s-ar putea sa fie si coolerul, ma gandesc ca procesorul care il aveai avea o degajare mai slaba de caldura inceraca un cooler cu o viteza de peste 3000rm
3. Daca problema persista incearca acest program http://www.filehippo.com/download_speedfan
este vorba de programu speedfan este un program ce are acces la toate coolerele sistemului si le mareste turatia (automat venind si cu un surplus de galagie )
tutorial pentru utiliazarea programului gaseti pe youtube
eu am acest program si recomand cu incredere deoarece am si eu acesta problema si sincer acest program imi tine temperatura moderata
MULT SUCCES!

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Mersi pentru raspuns.

1) Am aplicat corect pasta conductoare noua pe care am cumparat-o astazi 08.01. 2014
2) Din pacate coolerul este FOXCONN 2ZQ99-054 (2006/03/13) si din cate am cautat pe net, este recomandat pentru procesorul meu, adica Athlon 64 X2 dual core 4200+ socket 939 (Foxconn 2ZQ99-054 AMD Athlon 64 X2 Heat Sink Fan)

3)Din pacate mi-am pus un Athlon 64 X2 dual core 3800+ care ajunge in maxim 94 grade, asta cand ascult vreo 4 videoclipuri consecutive HD 1080
Sincer nu am mai avut rabdare sa verific varianta 3 pe care mi-ai propus-o pentru ca 90% cred ca vina este a procesorului 4200+ care cred ca are un defect de se incalzeste asa de tare. Spre deosebire de 3800+ care ajunge maxim in 94 grade dupa 15 minute in HD 1080, acest 4200+ a ajuns la 115 grade in cateva minute si mi-a oprit computerul, deci eu inclin sa cred ca 4200+ este de vina...asa o fi?

| ViorelMarian a răspuns (pentru Valentin100):

Uite inca un mic ajutor nu stiu daca o sa te ajute mult dar macar incerca. https://www.youtube.com/watch?v=MsOCEeJ5ZYQ daca intampini probleme scoate bateria de la bios pentru cateva sec si introduce-o la loc. BAFTA!

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Mersi, m-am uitat pe film, dar acolo e vb de PC-uri noi, pe cand cotetul meu e cu totul altceva, adica de ex la OC CPU am o singura optiune sa cresc frecventa etc, deci eu nu am ce modificari sa fac din bios prea multe legate de procesor.

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Ai un X2 blocat. Astea se overclockau fortind FSB-ul placii de baza. Bine, daca tie nu ti se raceste cum trebuie nici macar cu frecventa stock, nu are rost sa risti...

| ViorelMarian a răspuns (pentru Valentin100):

Incearca un cooler dublu... adica suprapus unul peste altul...

| ViorelMarian a răspuns (pentru Valentin100):

Intereseaza-te pe net daca exisata vre un update pentru biosul tau in care sa ai si functiile pentru schimbarea rotatiei la cooler

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Am rezolvat, am fost la un service PC, pentru ca problema ma depasise si am descoperit ca aveam un cooler stricat. Din pacate l-a asta nu m-am gandit, mi-au pus un cooler nou, si 3800+ sta in maxim 65 grade cel putin in prima zi.
Multumesc tuturor pentru ajutor, de multe ori e greu sa rezolvi o problema cand o componenta e stricata, pentru ca de obicei la asta nu te gandesti...

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Asta e chiar tare de tot happy
Si eu care credeam ca le-am auzit aproape pe toate.
Tare de tot faza cu 2 coolere suprapuse

| Valentin100 explică (pentru ViorelMarian):

Am vazut ca windows facea automat asta, adica cooler-ul meu (ala stricat) a ajuns aproape in 6000 rotatii...bine nu stiu ce sa mai cred, din moment ce era stricat...
Multumesc tuturor inca odata pentru ajutor...din pacate eu cu posibilitatile mele de acasa, nu mi-am dat seama ca cooler-ul ar putea fi stricat...

| Ghilic_Cosmin_1990 a răspuns:

Ar trebui sa te uiti in unitate (sa o cureti de praf) daca ai calculator... sau eventual sa te duci la un reparator de computere sau la un prieten care le are cu compozitia si dezasamblarea calculatoarelor (cel mai bine ar fi sa te duci la un om care a facut liceul sa ''Matematica-Informatica'' sper ca te-am ajutat

| Valentin100 explică (pentru Ghilic_Cosmin_1990):

Unitatea este asamblata si dezasamblata de mine personal, ma pricep la asta, nu e picatura de praf in calculator...

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Crede-ma ca ma pricep mai bine ca altii care se dau autocunoscatori; l-am chinuit fara pasta pentru ca eram convins ca pasta nu schimba foarte mult problema, si am avut dreptate, cu pasta sau fara se comporta la fel; e drept ca pasta influenteaza, dar nu asa de mult cum cred unii...
Cum sa setez temperatura din bios la 70 grade, pai s-ar stinge instant computerul, la mine temperatura de lucru trece de 90 grade, cand vad videoclipuri HD 1080 in windows si il fortez.

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

laughing Vad ca te pricepi! O pasta buna si modul in care e aplicata schimba foarte mult problema! La mine nu sare de 50 nici in Prime 95 dupa 1 ora de stres continuu! Discutam discutii! Si schimba temperatura de prag in BIOS ca belesti procesorul!

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Eu sunt convins ca am cumparat o pasta ok, si sunt convins ca am aplicat-o corect...totusi hai sa nu vb la general, vb de sisteme diferite, e cu totul altceva...nu am cum sa schimb temperatura din BIOS pentru ca asta inseamna sa nu mai folosesc PC-ul; deci astept alta solutie, daca cineva imi poate spune de unde vine temperatura asta imensa a CPU?

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

Bine, atunci las-o asa sa belesti procesorul! Crezi ca fabricantii au pus de prosti optiunea aia in BIOS! La 115 grade ar trebui sa faci basica instant, ia sa pui mana pe radiator sa vezi, chiar ai 115 grade!

Apropo, ce pasta ai cumparat? Fa si mie o poza la coolerul ala si pune-o aici sa vad si eu!

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Am cumparat o pasta DEEP COOL Z5 Thermal Grease, iar cooler-ul este :
http://www.ebay.com/......0958514031
(nu stiu cum sa atasez poze din pacate)

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Http://www.ebay.com/......0958514031

Am observat totusi ca in poza 3 din link totusi cooler-ul meu nu are scobitura aia, adica e drept...ciudat, nu stiu daca asta conteaza...
In poza 3 pare ca e un loc adancit pentru procesor, desi cooler-ul meu e identic ca model, nu are acesta adancitura ci este drept, plat total...nu stiu daca conteaza asta...

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

Nu stii sa pui o poza? Ma dezamagesti! O urci pe un host si pui link-ul! Coolerul e ok! Nu trebuie sa sara de 60 de grade in cele mai grele situatii, daca totul e ok, montaj plus pasta!
http://www.epasystems.ro/pasta-termica-procesoare/

| Valentin100 explică (pentru K0sti):

Foarte interesant articolul cu pusul pastei, nu credeam sa fie asa filosofie, dar din pacate vad ca este...sincer nu cred ca am facut 100% corect, dar cred ca am aplicat bine pasta...
Problema a devenit una personala, (daca vedeti si celelalte intrebari ale mele, vedeti cat m-a chinuit acest sistem cu DDR1) si deci daca cineva ma ajuta sa mearga acest procesor x2 dual core 4200+ (eu nici in vise nu m-am gandit la 60 grade) am sa platesc serviciul...deci ma deplasez in Bucuresti oriunde numai ca sa rezolv problema. Si platesc, dar binenteles daca am fost eu de vina si am gresit cu ceva, (acum o sa platesc si daca alta e vina, adica chiar procesorul e de vina, normal happy
Deci astept propuneri, ma pot deplasa cu computerul, sau putem vb la telefon detalii despre cum sa ne vedem. (In Bucuresti, ca eu aici stau)

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

Eu sunt in Craiova din pacate si nu te pot ajuta! Pana una alta, da jos coolerul, curata-l bine asa cum am scris si in articol, pune pasta din nou si mai vorbim dupa!

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

La cit ajunge sa te coste tevatura asta, iti iei o placa cu un X2 si RAM pe ea. Uite, eu m-am tot chinuit sa dau un combo de-asta si inca sta in cutie. Itemii 4, 5, 6 din lista - http://www.nistorcodrut.com/Hardware.txt

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Da stiu, deja am platit destul pentru un upgrade la un PC cu DDR1, adica am cumparat RAM 2GB, am cumparat procesor, dar asa am ales eu, sa pastrez aceasta placa de baza, si o sa merg pe varianta asta, mai ales acum dupa cat am investit in el.
Oricum intr-adevar observ ca FAN procesor ajunge si la 4500 rotatii fara funspeed, deci se pare ca windows e destul de destept si modifica rotatia la CPU cand e nevoie. (cand deschid PC-ul sunt 3000 rotatii)

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

De curiozitate... cit ai dat pe componentele pentru upgrade, pasta, toate astea bagate in el recent?

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Am dat 70 RON pentru 2 placute DDR1 400 cu 1 GB fiecare, 30 RON pasta, 20 RON pentru un procesor Athlon 64 3700+, si 200 RON pe 4 procesoare (3 x Athlon 64 X2 dual core 3800+ si 1 x Athlon 64 X2 dual core 4200+). Am fost maniac si pentru ca m-am chinuit de 4 zile in toata Romania sa gasesc un X2 dual core Athlon 64 pe socket 939 am decis sa le cumpar pe toate 4 care le-am gasit. (la un singur tip din Tg Mures)
Procesoarele Athlon 64 X2 dual core socket 939 sunt aproape unice in
Romania, dupa cum am constatat.
Deci totul m-a costat 290 RON pana acum, dar chestia a devenit personala cu PC-ul asta al meu, vreau cu tot dinadinsul sa fac acest PC cu DDR1 sa mearga cat mai bine. Si mai am o singura problema, asta cu CPU cu temperatura ridicata care observ ca pana si dual core 3800+ asta a ajuns CORE0 la maxim 89 grade, si CORE1 la maxim 104 grade, cand observ ca coolerul a atins maxim 5818 RPM.
Poate ma duc la un service de computere astazi, cu toate ca sunt super racit, dar nu mai rezist sa vad CPU asa de incalzit, de 2 saptamani ma chinui cu acest PC pe DDR1 sa mearga, si mereu apar probleme.

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Cristosi! Dumnezei! Allah! Kitul pe care l-am mentionat mai sus il dau cu 150 si azi, numa' sa scap de el. Du-te la aia care ti-au luat 30 RON pe rahatul ala de pasta si sparge-le capul.
P.S. De maxim 250 RON gasesti un calculator cu DDR1 functional si cu garantie... Uite, cu DDR2 chiar - http://www.pcmadd.com/......tower.html

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

30 RON am dat eu pe pasta, am cumparat-o din CORA.
cu 250 RON nu cred ca iei PC cu ddr1 2 x 1GB DDR400 si cu procesor Ahtlon 64 X2 dual core, s-au poate ma insel eu...

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Vezi la ce ti-am dat link. Cu pina in 300 RON erau si sisteme mai rasarite. Pai pina la urma era bulit cularu' si tu ziceai ca te-ai benoclat bine la el...

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Mda, era bulit cooler-ul, dar recunosc ca daca windows nu si-a dat seama, am gasit oarecum circumstante atenuante si pentru mine... happy
Din pacate nu sunt chiar asa de expert in computere, si pur si simplu nu m-am gandit la aceasta varianta mai repede decat toate celelalte pe care le-am incercat si le-am discutat aici pe forum...asta e, toti aveam de invatat cate ceva la un moment dat...

| K0sti a răspuns (pentru Valentin100):

Se vede ca te "pricepi"!
Dupa ce l-ai chinuit fara pasta te mai intrebi ce are de nu merge? Temeperatura de prag te doare mana sa o setezi la 70 de grade in BIOS? O lasi sa urce la 110 grade sa prajesti procesorul si protectia interna? Multa minte minte aveti fratilor!