| BlackRipper a întrebat:

Salutare TPU, am facut o prostie mare. Am desfacut calculatorul ca sa inlocuiesc pasta termala de pe procesor deoarece mi se plangea despre temperatura, si in timp ce curatam pasta veche o picatura a cazut peste pinionii de pe placa de baza (cei de sub procesor, nu stiu daca au un nume exact).

Acum, din cate am inteles, nici macar un fir de praf nu are voie sa ajunga intre ei, deci o picatura de pasta termala i-ar scurt-circuita si ar arde si procesorul (din cate am inteles). Pot eu sa curat cumva placa de acasa? Sau este vreun atelier in Timisoara pe care mi l-ati putea recomanda care se ocupa de asa ceva? Multumesc in avans pentru orice raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Cred că până acum ai rezolvat problema. Poti sa folosești un bețișor de ureche si o pensula fină.