| valy956 a întrebat:

Salutare TPU,

Am internet, telefonie fixa si televiziune prin satelit (palarie pusa) si am achizitionat in loc de un decodor hd cu cartela un stb iptv...
Pot sa il folosesc sau trebuie sa platesc separat si pentru stb asta? thinking

8 răspunsuri:
| emilitalia a răspuns:

Banuiesc faptul ca deja aveai un decodor. In cazul asta daca merge, poti sa il inlocuiesti cu ce vrei tu fara sa platesti nimic in plus.

| valy956 explică (pentru emilitalia):

Aveam dar imi treb.hd si am cumparat unul de la cineva si nu am cumparat ce trebuia. happy

| emilitalia a răspuns (pentru valy956):

Daca le ai de la Telecom il schimba ei gratuit ca ai HD. Daca nu....probleme.

| valy956 explică (pentru emilitalia):

Ele sunt ale firmei telekom dar nu le am comandat eu. big grin

| emilitalia a răspuns (pentru valy956):

Posesorul comenzii poate sa ceara schimarea decoder-uli. In rest trebuie sa platesti.

| valy956 explică (pentru emilitalia):

Sa incerc asa sa vb cu ala dar altfel nu se poate?

| emilitalia a răspuns (pentru valy956):

Nup. Chiar daca ai sa cumperi tu unul nu are sa mearga din cauza lipsei cartelei de acces.

| DeyCj a răspuns:

Nu.Trebuie să plătești separat.Aici vorbim de două tehnologii de recepție Tv total diferite.
IPTV-ul
Sau televiziunea prin internet, folosește IPTV Setup box-uri pentru a recepționa canalele tv transmise prin internet de furnizorul tău de televiziune.Deci necesită abonament.Desigur sunt și alternative ce nu necesită setup box-uri, cum e Kodi, Vlc, etc aplicații ce se pot instala și pe PC sau telefoane mobile/Tv box-uri cu Android.
Televiziunea prin satelit
Cum e în cazul tău, aici e nevoie de un reciver pe satelit cu CI(dacă furnizorul de televiziune folosește CI, adică în reciver trebuie un card ca să-ți poată decoda canalele tv din grila optată de tine), recomand să fie HD, ca să prinzi și canalele HD(Pro Tv HD, Antena 1, Stars HD; etc)