| TheLastLemon a întrebat:

Am o problema cu PC-ul de la un timp.
Am procesorul in permanenta la 100% cand intru intr-un joc,sau deschid mai multe aplicatii.
Nu inteleg de ce,pana acum nu aveam aceasta problema.
In task manager, cand pornesc PC(+net) am 90-97% idle,deci e foarte bine.
Deschid chrome, ajung la 25-30% utilizat, cu mai multe tab-uri la 50%, iar cu 2-3 aplicatii sau un joc, ajunge la 100%.
In task manager, orice aplicatie recenta consuma cca 35-40% CPU, iar svchost cel putin 40%.
Vreau să stiu cu ce problema ma confrunt,si,mai ales,daca e problema cu vreun virus.
Voi incerca să schimb si pasta termoconductoare, dar dupa ce incerc mai multe variante(ultima data am schimbat acum 5-6 luni)

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Soliciti pc-ul prea tare. Piesele componente imbatranesc si ele.

| Cristineldll a răspuns:

Deschide pe rand cate una, si normal ca toate se solicita daca deschizi cate 2 odata, bafta.

| K0sti a răspuns:

Poate fi si un virus, evident!

| Frank51 a răspuns:

Taburile si aplicatiile nu au mare treaba cu procesorul, ci cu memoria RAM, pentru ca se incarca in ea. Procesele acelea, taburile si aplicatiile sunt foarte usor de procesat pentru procesor, si nu ar trebui sa consume atat, deci este o problema cu o aplicatie/virus. Virusii se pot ascunde si dupa svchost, deci cel mai bine este sa dai cateva scanuri complete, si sa cureti cacheurile peste tot. Eu in momentul de fata, am chrome deschis cu 3 taburi, din care 1 serial, un joc si vreo 5 programe in background care ruleaza si am CPU Usage 1%-5%, iar RAM 1, 8GB.

| TheLastLemon explică (pentru Frank51):

Ce program recomanzi, deja am incercat unul mai devreme cu Anti-Malware sau ceva gen, si nu mi-a găsit, probabil versiunile free nu sunt asa bune.

| Frank51 a răspuns (pentru TheLastLemon):

Ccleaner, si eventual cu un antivirus, eu recomand eset. Sa fi atent in task manager cat consuma fiecare proces in parte, daca vezi ca un proces suspect consuma mult, atunci foarte probabil sa fie el de vina. Ca sa il opresti nu poti face mare lucru, decat sa vezi ce programe ai instalate, si sa incerci sa identifici programul care este de vina, dar este destul de complicat.

| CPAElites a răspuns:

Ce procesor?

| TheLastLemon explică (pentru CPAElites):

Intel core 2 Duo E8400 3.00Hz

| Frank51 a răspuns:

Crezi ca am mintit? vrei sa iti fac videoclip? Nu raspunde, am facut deja.

Exact aceleasi procese ca atunci cand am postat acel mesaj, 3 taburi deschise in chrome din care un serial, facebook si TPU, un joc, si celelalte programe din background, +bandicam de data asta(se adauga usage bandicam).

Clip --> http://bit.ly/1WncE8f

| TheLastLemon explică (pentru Frank51):

Mă refer la mine, am revenit cu detalii despre problema mea.
Inca nu e rezolvata, dar cu ajutorul Malwarebytes, am găsit 9 probleme, pe care le-am neutralizat.
Are uneori probleme, alteori nu.
In general, aveam 100% permanent, acum, ajung si la 15% stand cu tab-uri deschise.
Ieri, cu 2 jocuri deschide, avem 100%, dar în bară, ajungeam la 15-30%.
Acum încă mă folosesc de sfaturi.
Am dat up la Sp1, pentru IE 11, cica trebuie să ai cea mai noua versiune de IE, pana acum nu am avut laughing
Cred că tot la pastă recurg.

| Frank51 a răspuns (pentru TheLastLemon):

Inca folosesti IE? Sfat, upgrade pc.

| TheLastLemon explică (pentru Frank51):

Nu folosesc, dar așa mi-a spus.
Folosesc Opera.