| Elegant2016 a întrebat:

Salutare TPU, am si eu urmatoarea problema. Sambata seara am stins laptopul, astazi am vrut sa il aprind sa ma joc un pic de ets2. Cand il aprind imi spune ca nu are win. Bag stick-ul si imi apare acolo unde trebuie sa selectez partitia ca nu mai am nici unul si eu inainte aveam doua. Nu stiu ce este de facut, aveam multe date importamte acolo. Ce ar trebui sa fac acum? Mentionez ca nu am instalat win dupa ce am vazut ca nu mai am nici o partitie. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Variante:
-il legi la alt pc/laptop si vezi daca-ti apare ceva, nu formatezi, nu stergi, nu nimic, mai ales daca vrei datele intacte.
IEFTIN: Incerci sa il conectezi la alt laptop pc, si scanezi cu diverse programe gen Recuva, Ease us data recovery sau orice alt program; in functie de cat de grava e situatia, o sa vezi ce si cum (instaleaza pe pc-ul/laptopul celalalt hd tune/hdd sentinel si vezi daca totul e ok ca health, performance)
Ceva mai scumpe: Du-l la cineva/service de recuperari date daca ai ceva important. In functie de cat ai de recuperat, te duce ceva banuti.

1 răspuns:
| flixbuster a răspuns:

Imi dau cu parerea: am vazut un laptop de gaming cu SSD M2 care a "disparut" cum zici tu. De fapt, crapase SSD-ul si a trebuit dus in service (era in garantie). Altfel, ai castigat dreptul sa-ti cumperi storage nou. E doar dat cu parerea, trebuie verificari inainte sa cumperi orice.