| KnifeParty a întrebat:

As vrea sa imi schimb calculatorul actual cu unul de GAMING. Ce spuneti de asta : Sistem Desktop Serioux Evolution V3 cu procesor Intel® CoreTM i3 3220 3. 30GHz, 4GB DDR3 1333 MHz, HDD 500 GB?

Răspuns Câştigător
| supermamici a răspuns:

Buna,
Procesorul este OK in acesti bani.
Ramul la 1333 sau 1600 nu se simte decat in teste.
8GB ar cam trebui DAR problema nu este memoria RAM (pe care oricum o poti cumpara si ulterior la preturi de nimic cand vor scadea odata cu DDR4) ci placa video. Nu este nici pe departe un sistem de gaming, intrucat nu are placa video dedicata ci una integrata care iti mananca si din RAM si are performante foarte foarte slabe.

Pentru un gaming decent (nu te astepta la rezolutii mari sau high defintion de la un desktop sub 3500 de lei) ai avea nevoie de :
http://bit.ly/13HyUvH
sau macar asa ceva:
http://bit.ly/17r8bI0

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| dani0822 a răspuns:

Destul de slabut, bine poti rula jocurile abia iesite dar sa nu ai pretentii. Ce placa video are?

| KnifeParty explică (pentru dani0822):

Integratahappy nu specifica.

| KnifeParty explică:

Placa video este integrata. Nu da mai multe detailii despre ea. Insa placa video o sa cumpar eu anume : Placa video Gigabyte nVidia GeForce 210, 1024MB, GDDR3, 64bit, HDMI, DVI, PCI-E
RAM-ul o sa il intaresc eu cu inca un : Kingston 2GB 1333MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM Single Rank

| ZendyTeam a răspuns:

Recomand cu caldura sa arunci un ochi si pe aici - http://www.zendy.ro/sistem-desktop/

| Me2 a răspuns:

Pentru a te puta ajuta raspunde la urmatoarele intrebari
1. Ce buget ai?
2. Ai nevoie de monitor? Daca nu, ce rezolutie are monitorul tau actual
3. Ai nevoie de periferice? mouse, tastatura...

| KnifeParty explică (pentru Me2):

Bugetul este de 2000 lei in care trebuie sa ma incadrez sa cumpar si un monitor.Deja am gasit unul la 387 lei pe e-mag. Deci bugetul ar fi de 1713 lei

| Me2 a răspuns (pentru KnifeParty):

390 lei monitor? asta inseamna ca e un monitor mic de 18 inch, mai bine pui 30 lei si iei unul mare, full hd
Urmatorul sistem duce orice joc actual pe high-ultra pe rezolutia nativa a monitorului

http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/698503/
placa video are reducere 15% in cazul de fata 81 lei, si iesi in 1920 lei, iar daca nu stii sa-l asamblezi, adaugi in cos asamblarea care costa 50 ron, cu tot cu transport, asamblare iesi in 2.000

| supermamici a răspuns (pentru KnifeParty):

Nu are sens sa arunci bani pe 2gb de ram sau pe placa video mentionata de tine (slaba ca memorie este ddr3 nu 5 si merge pe un bus de 64 de bits, degeaba are 1gb, orice placa la 128 de biti cu 512mb va ingropa geforce-ul ales). Cumpara ceva nou functional si usor usor tot o sa simti nevoia sa upgradezi happy

| SpecialistIT a răspuns:

Salutare.

Sau poate lua asa ceva, mai ieftin: http://www.mediadot.ro/wishlist/31551/

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!