| CosminCsm23123 a întrebat:

Salutare TpU! Recent am facut o schimbare de windows adica am instalat windows 10 totul parea in regula incercam lucruri noi(mai exact puneam intrebari tampite asistentei artificiale Cortana happy ) pana am observat in advanced settings urmatoarele:

Intel(R) HD Graphics 4000
Total available graphic memory: 1790 MB
Dedicated Video memory: 0 MB
System Video Memory: 0MB
Shared System Memory: 1790MB

Ce nu inteleg este de ce mi-a s-a aplicat driverul grafic de la Intel in loc de cel dedicat Amd. pe win 8.1 dupa ce instalam driverele si restartam laptopul se aplica placa video dedicata doar ca memoria dedicata nu mai arata 0MB:
Amd Radeon R5 M200/HD 8500
Total available graphic memory: 4096 MB
Dedicated Video memory: 2048 MB
System Video Memory: 0MB
Shared System Memory: 4096 MB
Tin sa precizez ca driverele au fost instalate normal ca si pe win 8.1 decat ca le-am descarcat compatibile cu win 10.

My specs:
Lenovo G500
Intel Core(TM) i3-3110M CPU @2.40 Ghz
Instaled memory (Ram): 4.00 GB
Display: Amd Radeon R5 M200/HD 8500 2.00 Gb
Integrated Graphic Driver: Intel(R) HD 4000 1GB

Nu este un sistem performant, dar si-a facut treaba 2 ani fara probleme si mergea lejer pe jocuri ca Assassin Creed (toate in afara de unity si sindycate) Call of duty Bo 3 si altele. in principal nu l-am cumparat pentru gaming, nu ma joc prea des. Acum daca incerc sa intru pana si in gta 4 imi da eroare in care imi spune ca "placa video nu este suportata". Nu prea vreau sa renunt la Win 10 deoarece mi se pare ca ruleaza mai bine pe sistemul meu decat predecesorul (win 8.1). Sper ca ma puteti ajuta!

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Driverul de Placa video nu e instalata corecta

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Vezi de drive pack solution ofera suport free online