| PringAloe a întrebat:

Salutare TPU, vreau sa fac 2 partii la pc-ul meu, o partitie pentru chestii de ale mele, si o partitie special pentru drivere si tot ce e legat de windows, in caz ca am o problema si nu mai merge ceva, sa nu pierd datele mele, si ma intrebam cat de mare (gb) sa fac a 2-a partitie pentru drivere etc?

6 răspunsuri:
| PringAloe explică:

Sau sa fac partitia C pentru window? si una D pentru datele mele?

| KanameKuran a răspuns:

Depinde de versiunea de windows si cam cat timp ai vrea sa o pastrezi fara a reinstala sau fara alte batai de cap.

In general 50Gb ar trebui sa fie suficienti pentru ceea ce ai mentionat tu, insa pentru a fi sigur ca nu vei avea alte probleme cu spatiul in acea partitie, iti recomand sa ii aloci 75-100Gb.

| Lioana a răspuns:

Partitia C se face pentru de obicei pentru Windows. D-ul e pentru datele tale. Nu stiu cat de mare e HDD-ul tau si ce Windows ai dar e bine sa lasi suficient spatiu pe C ca sa nu ramai fara loc in cazul in care instalezi mai multe programe.
Windows 10 ocupa cam 15 GB, programele de baza inca vreo 25 GB. Ar fi bine ca partitia C sa aiba macar 100 GB. Daca iti permite HDD-ul 200 GB, e mai bine. Mai ales daca vrei sa instalezi jocuri.

| nda a răspuns:

Depinde de cat ai hardul. Eu am facut partitia cu windows de 100gb si nu imi prea ajunge.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai un cont de Google (Gmail, Google si Google+) nu-ti trebuie. Daca nu, fa-ti unul acum si ai 15 Gb gratuit in Cloud. Se numeste Google Drive si-l gaseti in partea dreapta sus in cele 9 patratele de pe browser. Apoi poti sa-ti faci cont (tot Cloud si tot gratuit) pe Dropbox, OneDrive (de la Microsoft), ADrive, Box, Irista de la Canon si nu in ultimul rand, contul de la providerul tau de telefonie (Vodafone, Orange sau DIGI). In aceste conturi de Cloud poti sa pui ce vrei si se pastreaza acolo cat vrei.

| Adrian926a a răspuns:

Poti face 2 partitii doar daca formatezi hdd-ul si reinstalezi windows-ul. deci o sa pierzi tot din pc.