| Sooorin a întrebat:

Salut, eu am doar o singura partitie C: ( nu mergea sa fac partitii system, decat primary si am lasat asa) exista vreo posibilitate ca daca imi reinstalez win, sa nu imi pierd datele de pe partitie? p.s. am windows 7 ultimate, si vreau sa imi instalez tot windows 7 ultimate x64 activat

10 răspunsuri:
| CristiPalidu a răspuns:

Decat daca faci "Upgrade" sau "Repair". Tu ai acum x86 sau x64?

| Sooorin explică (pentru CristiPalidu):

E acelasi lucru x86 cu x64, si vreau sa il REINSTALEZ deoarece nu este licentiat, si il reinstalez cu unul licentiat

| CristiPalidu a răspuns (pentru Sooorin):

La faza asta am picat de pe scaun :))))
De cand *** mea 32 biti (x86) este acelasi lucru cu 64 biti (x64).
Daca ai x64 poti avea mai mult de 4GB, pe cand la x86 maxim 3.5 GB. E clar ca iti lipsesc multe notiuni :|
Cat despre intrebare, fa o partitie noua cu http://www.partition-tool.com/easeus-partition-manager/
Dupa ce ai facut partitia si ai copiat datele necesare, poti reinstala Windows-ul pe C:\

| horia2012 a răspuns:

Ai o singura partitie principala.
Pe care e instalat sistemul. Datele se pierd pentru ca la instalare se formateaza si sterge partitia pe care se instaleaza Windows-ul. Poti sa-ti transferi datele pe DVD-uri stik-uri, HDD portabil, dar cred ca ai prea multe.
- vezi aici cum se fac partitii in W7:
http://www.desua.net/......tallation/
(chiar si cu metoda asta trebuie sa-ti faci un back-up la date pentru ca se pierd.

| kteichd a răspuns:

Nu ai cum doar daca separi partitia cu Partition Magic 8 si muti ce ai nevoie

| johnyxus a răspuns:

De obicei cand reinstalezi windows-ul iti salveaza fisierele intr-un fisier numit windows old, sau daca ii dai repair/upgrade iti raman intacte.

| gogυ a răspuns:

Faci partitia C mai mica si mai faci inca una sau cate vrei in locul liber, in care muti tot ce vrei sa salvezi fara sa instalezi nici un program.http://www.youtube.com/watch?v=utUvkgKAtKU

| cine1cine a răspuns:

Instalezi windows 7 ultimate rtm îl downladezi direct de pe site-ul softpedia. Apoi faci un dvd cu acest windows, pe urmă cauți tutorial pe youtube cum se fac partitii in windows 7, apoi tot ce trebuie sa faci este o partitie de doua sute de giga sau de o suta de giga, apoi iti transferii acolo tot, apoi iti instalezi windowsul si cu asta basta. Nu vad ce e asa de complicat, mi se pare cea mai simpla chestie care o poti face. Intri in start dai clik dreapta pe computer apoi intri la manage apoi intri la disk management pui cursorul pe partitia c apoi clik dreapta apoi intri la shrink volume apoi un simplu calcul mathematic, adica o impartire si pac faci a doua partite, adica cea pe care o sa-ti pui tu toate datele. Sfatul meu este sa faci aceasta paritie din calculatorul tau, nu apela la softuri care fac partitii fiindca acestea sunt cam nasoale, mai ales pentru nestiuitori! Apoi dupa ce instalezi windowsul 7 ultimate rtm 64 bit pe care l-ai downladat de pe softpedia, apoi il instalezi in pc la tine. Iar cu activatul daca doresti imi lasi un id de mess si te pot ajuta cu activatul. Bafta!

| RedBull69 a răspuns:

Trebuie Sa Le Salvezi Pe Un DvD Sau Un Hard-Extern

| razvy1610 a răspuns:

Nu poti sa le pastrezi decat daca le salvezi pe un hard-extern, stick, dvd etc.