| anonim_4396 a întrebat:

Salutare...

Trebuie sa fac o aplicatie pentru info economica in excel... aplicatia trebuie sa fie complexa deci nu ceva foarte simplu.Ideea e ca tot eu trebuie sa fac si enuntul si habar nu am aplicatia as sti sa o fac daca as avea un enunt...ma poate ajuta cineva cu un enunt?big grin

1 răspuns:
| BigCode a răspuns:

Sa se scrie o aplicatie in M$Excell care calculeaza profitul unei firme. Pe prima pagina vor fi trecute datele principale ale firmei pe a doua veniturile iar pe a treia cheltuielile. Profitul va fi afisat cu verde sau cu rosu in functie daca este pozitiv sau negativ.
Societatea comercializeaza (ce vrei tu) iar produsele sunt pe categorii de preturi. Sa se realizeze pe o pagina diferita un calculator de scenarii (ce se intampla daca intr-o luna vanzarile scad cu... sau cresc salariile angazatilor etc. ) se vor prezenta diagrame cu profiturile lunare si capitalul firmei.
Ceva de genul asta...