| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor!:)Ajutati-ma si pe mine cu o chestie,poate banala, cum fac o scurtatura/shortcut la un site sau o pagina web pe desktop sau in orice alt folder, sa luam spre exemplu adresa "http://www.tpu.ro",eu am facut o scurtatura dand click-dreapta pe pagina si "Salvare ca..." apoi imi da 2 variante de salvare si anume "Pagina web, numai HTML" & "Pagina web, completa" eu am dat "Pagina web, numai HTML".Mi-o salveaza apoi cand dau click pe ea, se deschide cu Google Chrome si imi apare o adresa care este din calculator ci nu o adresa web: "file:///C:/Documents%20and%20Settings/Sacke!/Desktop/TP U%20%20%20%20Intrebarile%20mele.htm".Spuneti-mi cum fac o scurtatura la o pagina web, nu sa descarc pagina in sine, adica sa fie de tip "internet shortcut" si sa imi intre direct pe "http://www.tpu.ro".Multumesc!:D

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Simplu: click dreapta pe desktop (sau unde vrei sa faci scurtatura), new -> shortcut, introduci adresa, dai 'Next', introduci denumirea scurtaturii, si 'Finish'.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate browserele au o optiune de tipul: Favorite, semn de carte etc. Foloseste-le pe astea si nu vei mai avea probleme. Daca nu te pricepi spune-mi ce browser ai si te ajut eu.

neluL
| neluL a răspuns:

Ai primit un raspuns bun ( @jmecher)
Click dreapta pe Desktop -> New -> Shortcut -> scrie adresa http://www.tpu.ro Next -> scrie un nume oarecare -> Finish.
Si inca o varianta iti mai dau (mai lunga:D )
Deschide un editor de text ( notempad, word pad, etc.) în care scrii următorul cod:
http://tny.cz/40de6b5e
Salvezi documentul cu numele site.html si apoi click dreapta pe desktop -> Properties -> click pe TAB-ul Desktop -> click pe butonul Browse… -> selectezi pagina realizată de tine -> click pe butonul Open ->click pe butonul OK
Bafta!

| CannabisFan a răspuns (pentru neluL):

Mersi de raspuns, totusi o sa-i dau lui jmecher funda ca a raspuns primul, lasa ca nu ramai nerasplatit!big grin