| codrutz0000 a întrebat:

Salutare tuturor! Mi-ati putea recomandata si mie un procesor compatibil cu aceasta placa de baza?:http://www.magiccomputers.ro/......66301.html

Daca se poate, tot de pe acest site:) http://www.magiccomputers.ro/procesoare-c-2.html

In mom asta eu am :Placa de baza P4M900 Biostar si as vrea sa o cumpar pe cea de mai sus, si procesor Intel E 3300 2, 5ghz

Un Procesor nu prea scump, eu am placa video :ATi 6570 Hd 2gb,daca se poate un procesor,undeva la nivelul placii video, sau putin peste!

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Vezi că la placa asta de bază îți trebuie rami DDR3, iar pe biostar-u ăla ai DDR2/667 Mz.
De ce neapărat magazinul ăsta când sunt magazine cu oferte mult mai bune și prețuri mai mici?
Procesor nu prea scump.Acuma ai de ales; ori bun ori ieftin.
De la magazinul menționat recomand așa ceva:
http://www.magiccomputers.ro/......65256.html
Plăcile de bază pe Fm2 au placă video integrată în procesor, nu cum e la biostarul tău ce e cu chip pe placa de bază.
De asemenea recomand și o sursă de alimentare de calitate mai ales dacă știi ca ai în sistem una vb aia făcută pe vapor.
Succes

| codrutz0000 explică (pentru DeyCj):

Eu as vrea sa pun o placa de baza mai performanta care sa suporte un procesor mai performant, dar care sa nu aiba placa video integrata in procesor, pentru ca placa mea video actuala este dedicatahappy

| DeyCj a răspuns (pentru codrutz0000):

Atunci ar merge și așa ceva:
http://www.magiccomputers.ro/......68940.html
deși recomand să te orientezi spre o placă de bază pe Am3 sau Am3+.Astea deși sunt ceva mai vechiuțe ca cele pe Fm2+ suportă procesoare octacore de 4 Gz, dar au minusul că mai ales cele mai ieftine nu suportă rami la 1600mz și plăci video pci express v3.Plăcile video pci express v3 sunt compatibile dar for fi dowgradate la v 2.1.

| codrutz0000 explică (pentru DeyCj):

Deocamdata am gasit asa in fuga inainte de scoala asta: http://www.magiccomputers.ro/......52347.html
Daca ar fi sa o cumpar pe asta, SI procesorul zis de tine, ar fi totul in regula da? Si cu procesorul si cu placa mea vide actuala:)

Si inca cv:Scrie acolo la placa de baza "Sloturi memorii":2, Ce reprezinta, sloturile pentru memoria ram>?
Si cum de stii atatea:)))?

| DeyCj a răspuns (pentru codrutz0000):

Nu.Procesorul ce ți l-am recomandat(athlon-ul ăla) e pe soket fm2+ și nici trăznit nu potrivește în soket Am3 sau am3+ happy
Da.Acele mențiuni reprezintă numărul de sloturi de rami.În locul tău aș opta spre una ce are 4 sloturi asta pentru ca upgrade-ul de ram la de exemplu 16 gb(max) să fie mult mai ieftin vs cele cu 2 sloturi care e drept îs mai ieftinele dar upgrade-ul la ram e mult mai scup(nu e tot una să pui de exemplu 2 module de 8 Gb ram o dată sau să iei treptat 4 modul de 4 Gb DDR3)
Păi... din expereința prcatică, de acolo șțiu chestiile astea happy
PS
M-ar ajuta dacă ai spune un buget, ca să sțiu ce să-ți recomand, că vrei nu vrei de faci upgrade la placa de bază o să ai nevoie și de rami ddr3.

| codrutz0000 explică (pentru DeyCj):

Placa de baza sa zicem undeva la maxim 300 ron Si Procesorul tot la felhappyRevin diseara 19:30 ca merg la scoala
P.S NU SCHIMB PLACA VIDEO, e dedicatahappy

| DeyCj a răspuns (pentru codrutz0000):

Http://www.magiccomputers.ro/......39883.html
E cam singura care să fie și decentă și în bugetul tău, din ce am văzut pe acolo.
Atenție însă că în specificațiile tehnice de la magazin or scris prostii că ar duce ram la 1600 mz.Real duce dar numai dacă faci OC, ceea ce nu recomand:
Uite aici:
http://www.asus.com/ro/Motherboards/M5A78LMUSB3/specifications/
Procesor compatibil:
http://www.magiccomputers.ro/......68939.html
Din păcate în oferta lor nu exista procesoare compatibile care să se încadreze în bugetul tău.

| codrutz0000 explică (pentru DeyCj):

Ok multumesc pentru tot ajutorul