| codrutz0000 a întrebat:

Salutare tuturor! As vrea sa imi imbunatatesc si eu pc-ul, ceva mai mult:)
Componente actuale:Procesor:Intel 2core E3300 2,5ghz
RAM:2gb
Placa de baza :Biostar group
Placa video:AMD radeon Hd 6570 2gb
Windows:7ult

In Primul rand as vrea sa mai stiu, daca pentru a rula jocurile mai bine am nevoie de mai multi rami sau un procesor mai bun.
Daca este vorba de procesor va rog sa imi alegeti unul de pe urmatorul site:http://www.magiccomputers.ro/procesoare-c-2.html

Procesor max 350 ron,si as vrea sa stiu daca alegeti unul, cu cat este mai bun decat cel actual al meu!
Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde de ce placă de bază ai.Biostar-urile îs de multe feluri, deci e o idee să postezi numele complet al plăcii tale de bază și apoi o să-ți recomand upgrade, dar ia în calcul că plăcile astea de bază nu-s de gaming ci office și pentru OC, iar la fel ca orice hardware ce nu se exploatează conform se va distruge.Succes

| codrutz0000 explică (pentru DeyCj):

P4m900Biostar

| DeyCj a răspuns (pentru codrutz0000):

De pe magazinul menționat nu am găsit. Oricum slabe șanse ai sa prinzi unul nou, deoarece placa ta de bază e de generație veche(soket 775).în schimb am găsit așa ceva:
http://www.okazii.ro/......a171622100
și rami poți sa iei tot second de pe OLX, dar să fi atent să iei un modul de 2 gb la 667mz, nu de 800 mz deoarece placata de bază nu suporta mai mult de 667 mz, și și de pui un modul ddr2/800 tot la 667 mz va lucra pc-ul, iar din cauza asta ramii vor lucra în single channel, ceea ce va trage sistemul în jos chiar de pui pe el și 100Gb.
Ca placă video, readon-ul ce-l deții e minunat
Eventual daca vrei poți opta și pentru un hard disc, recomand Hitachi deskstar sau Wd, chiar de e el second, dacă știi că cel din pc e de calitate mai nasoală(cum și Thoșibele, Seagate-urile sau Samsung-urile)

| Jipa95 a răspuns:

Spne-mi ce model este placa de baza sa-ti pot recomanda un cpu mult mai ok.

| codrutz0000 explică (pentru Jipa95):

P4M900BIOSTAr,exact asa scriehappy

| Jipa95 a răspuns (pentru codrutz0000):

Ei bine, este o placa de baza foarte veche, iar din pacate nu suporta procesoare foarte performante. Printre cele mai ok procesoare pe care le poti pune pe acea placa de baza este core 2 duo este e6700
Ai lista cu procesoarele suportate aici : http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=99#cpu
Si inca 2gb ram nu ti-ar mai strica pentru jocuri.