| Laur29 a întrebat:

Salutari.
Am și o întrebare legată de niște rami și o placa de baza.
Am în Pc-ul meu 8gb ddr3 la 666mhz, ceva de genul am citit eu acolo, si as vrea sa ma adaug măcar 8gb, are vreo problema dacă sunt de alta frecventa decât ceilalți? De exemplu dacă pun la 1600mhz? Sau dacă placa de baza suporta maxim 1333mhz si pun de 1600, este vreo problema?

Răspuns Câştigător
| DoctorWh0 a răspuns:

Dar exista DDR3 de 666mHz? Din cate stiu eu, daca apare ca e de 666mHz, atunci este memorie Dual Channel, pentru ca 666 * 2 - 1332 care este aproximativ egal cu 1333mHz, deci este memorie Dual Channel de 1333 mhZ. Am dreptate? big grin

3 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pai cate placute de RAMI ai ca sa ai 8gb? este o singura placuta de 8 gb?
vezi ce scrie pe placuta. ai un cod. eu cred ca memoria ta este cu 1333 mhz.

pai da conteaza si frecventa. daca tu ai una de 666mhz. asa cum zici tu. si pui una de 1600 mhz, acea placa va lucra la valaorea cea mai scazuta, in cazul tau 666mhz.

si placa ta de baza trebuie sa suporte 1600mhz, chiar si procesorul.

depinde ce model ai tu, placa, procesor

| Superior a răspuns:

Memoriile de la 1600mhz vor cobori automat la 666 mhz si vor lucra in paralel cu ele.

| octav005 a răspuns (pentru DoctorWh0):

Da. foarte probabil.