| Antal_Ladanyi_1990 a întrebat:

AMD Phenom II X4 955 Quad Core, socket AM3, 3.2Ghz, 6MB
ce fel de rami suporta? acum de exemplu am corsair ddr3 de 1333mhz si as vrea sa stiu daca ar suporta ddr3 de 1600 mhz.

3 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Pentru? Nu o sa vezi nicio diferenta, decat la buzunar!

| DoK a răspuns:

Da procesorul ar suporta fara de nici o problema. Problema poate sa fie ca plata de baza sa nu fie compatibila cu memoria care vrei s-o pui. Daca vrei trimite cum se numeste placa de baza si iti triimit ce primeste ea.
Dar nu te-as sfatuiii sa atragi mare atentie la mhz deoarice tu nu o sa observi diferenta intre 1333mhz si 1600mhz ai vedea diferenta doar daca ai lucra cu grafica sau cu montaj video, mult mai mult conteaza kita memorie ai, actual acum ar fi intre 4gb -8gb ( iar repet numai daca nu te ocupi cu montaj video sau formare de grafica ).

| Antal_Ladanyi_1990 explică (pentru DoK):

Asus m 4 a 8 8 t -v-e v o/u s b 3, socket a m 3 asta e placa de baza, imi poti spune de exemplu la ce sa ma uit daca si in viitor vreau sa imi schimb ramii si dupa ce sa ma orientez cam ce suporta?
, mersi fain.