| anonim_4396 a întrebat:

Salutari. Vreau sa-mi cumpar pana incepe scoala o imprimanta. Nu am nevoie de color, alb negru e de ajuns. De asemenea vreau si un scanner pe ea. Intrebarea e urmatoarea: Ce imprimanta sa cumpar si daca imi puteti explica putin tipurile de imprimanta. Ce este o imprimanta laser, ce este Ink Jet, cele cu cartus. Pana acum am avut un Canon. Cand nu mai tiparea, scoteam cartusul si il unpleam. La 3 umpleri, cumparam altul nou si tot asa. Am inteles ca sunt anumite imprimante la care se usuca in el si se infunda. De primtat printez 10-15 foi pe saptamana cand am nevoie, nu toate o data. Multumesc si

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Pentru uz casnic, recomand imprimantele inkjet, adice cele care au cartuse cu cerneala.
Pentru a avea si scanner, e bine sa alegi o multifunctionala (ai si xerox la ea, la nevoie).
Ai incercat Canon, dar poate vrei alt producator.
Eu lucrez cu Hp si incarc acele cartuse manual acasa. Si nu de 3 ori, ci de zeci de ori.
Toate cartusele se infunda sau se usuca daca nu imprimi constant cu ele, dar exista solutii sa le readuci la viata, fara a cumpara altele noi.
Daca te gandesti la alti producatori, e bine sa te documentezi inainte sa faci investitia.

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns (pentru dannyel86):

Salut,am ales un Brother inkjet dcp-j105. Are curatare automata si nu imi fac griji ca se infunda. Toate cartusele originale ma costa 71 lei, 30 lei doar cel negru. Eu zic ca este destul de decenta. Am pus-o la treaba serios si am facut 900 pagini(s-a intamplat acum, in mod normal fac maxim3-5 pagini pe saptamana)

| dannyel86 a răspuns (pentru UserRo10):

Orice model se poate folosi la inceput fara probleme, indiferent de producator.
Si Hp, Canon au curatare automata din aparat, dar asta nu inseamna ca nu apar erori, daca nu o folosesti constant. happy
Din cate observ, cartusele tale au culori separate, si nu Tri-Color (un cartus 3 in 1).
Asta inseamna ca modelul Brother are capul de printare in imprimanta, si nu pe cartus.
Cand acel cap se va defecta, imprimanta devine inutilizabila total, pe cand modelele cu 2 cartuse (negru si tri-color) au capul de printare pe cartus si doar acestea trebuie inlocuite.
Anumite modele nu permit reincarcarea cartuselor de foarte multe ori si esti nevoit sa tot cumperi cartuse noi (dupa 4 incarcari, de exemplu). La Hp nu prea am intalnit restrictia asta, decat atunci cand s-a defectat ca urmare a uzurii normale (dupa 1-2 ani de folosire normal-intensiva).
De aceea spuneam ca e bine sa alegi dupa o prealabila documentare.
Sa speram ca iti va functiona bine mult timp. Depinde cum o intretii. Matusa mea a avut un Hp exact pe configuratia multifunctionalei tale, si a tinut-o 3 ani.

Spor la lucru pe noua achizitie!